Voor de huisvesting van het mobilisatieleger werd een tentenkamp opgezet op het Galgenveld in Huisduinen. herbergt. Men zegt me, dat die sol daten zich buitengewoon onhebbe lijk gedragen tegenover de Zusters, en zelfs te middernacht in de kapel zijn doorgedrongen. Daar moet ik meer van weten! Alles weer pure fantasie! Ik vind de Zusters reeds geheel van de eerste schrik bekomen en zelfs lachend om het interessante van het geval. Trouwens het Zusterhuis is geheel afgesloten van de lokalen waar de soldaten zijn ingekwartierd, en de vriendelijke luitenant komt trouw bij de Priorin informeeren, of er geen klachten zijn....en die zijn er nog steeds niet. De geest onder de soldaten is wer kelijk overal goed, en de burgerij is zeer sympathiek..en doet voor de arme kerels wat ze kan. Echt leuk hier in de volksbuurt! Daar gaat een der buurvrouwen langs de huizen met een koffieke tel....leeg....als collectebus....en de zoo hard noodige centjes rinkelen er in..om op gezamelijke kosten koffie te zetten voor de militairen, en nog een sigaartje er bij te geven. Alles voelt zich een, en is ook een, in deze dagen, rijk en arm, Liberaal en Socialist, Roomsch en niet- Roomsch. Het is maar jammer dat dit altijd zoo kort duurt. Toch een heerlijke jovialiteit nu! Heerlijk voelen allen, Hollander te zijn. Donderdag 6 Augustus: Een onzer parochianen, de landbouwer Terra te Huisduinen, heeft 240 man in gekwartierd, en dat moet ik eens zien. Ik fiets het kale weggetje op.... het gemis van boomen en heesters wordt nu ruimschoots vergoed door prikkeldraadstruiken langs beide zijden van deze badplaatsboulevard. Ik ga den stal in, waar soldaten de taak der koeien hebben overge nomen, natuurlijk alleen wat het slapen betreft. Ik ga recht op de huiskamerdeur toe, klop en sta bin nen voor ik antwoord hoor. Drie officieren springen plots overeind. „Pardon heeren, ik ben verkeerd, geloof ik". „Juist, Eerwaarde!" „Ja, dat merk ik..Maar waar is de familie?" „De familie? Ja, waar zit die???" De heeren weten het zelf niet, maar een hunner is zoo beleefd eenige deuren te openen, waar niets te vinden is. Juist zal ik weg gaan, als ik de dochter des huizes, gelijk een andere Rebecca die kameelen laafde, bezig zie, water te scheppen voor de handhavers onzer Nederlandsche neutraliteit. „Waar wonen jullie eigenlijk?" „Tot nu toe in ons eigen huis, kijkt u maar". En ze brengt me nu in een kleine schuur, grenzend aan den stal. Ik vind dit al heel erg dwaas, en vraag dan ook: „Maar heeft men er dan recht op, jullie uit je woonver trek te 'zetten'?" „Nee", zegt vader Terra, „maar je kunt toch een kapitein en twee lui tenants niet hier laten en we kunnen ze toch niet laten slapen in den stal. En daarom slapen ze in de bedstede van onze eigen kamers en wij ook. We moeten dat maar zoon beetje schipperen". Ik vind dit het toppunt! Ze hebben er echter zelf ook al genoeg van, want een der officieren vloekt het heele huis bij mekaar, en zegt dat het hier stinkt, loopt rond in neglige, als het hem goeddunkt, enz..zoodat Moeder ge heel overstuur is en nu op advies van den dokter naar Bergen gaat. Vrijdag 7 Augustus: Na de H.Mis. ligt op de ontbijttafel een bekende enveloppe, die altijd met bevende vingers wordt geopend, omdat er een brief uit kan komen, die over je lot beschikt, een dienstbrief van Haarlems Bisschop. He! Dat had ik niet verwacht: „In verband met de Mobilisatie van het Nederlandsch Leger, belast ik U eerw. bij dezen met de zielzorg der Militairen in de kampementen enz. die zich bevinden in Uw Parochie en omgeving.enz." De Minister van Oorlog heeft de Commandanten reeds bevel gege ven legitimatiebewijzen te verstrek ken aan de priesters, die door Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid met de militairen zielzorg zijn belast. Ik moet me aan den Stellingcom mandant presenteeren. Wie is hier Commandant? Waar moet ik dien vinden? Ik weet er geen bal van.' 37

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 37