Vlootaalmoezenier Alink als chroniqueur In boekje met herinneringen aan mobilisatie 1914-1918 Wout Smit Kapelaan H.J.J.M. Alink (1886- 1947) was een bijzondere chroni queur van zijn tijd. Hij hield een dagboek bij waarin hij van alles be schreef. Ook een aantal historische gebeurtenissen die Den Helder als marinestad raakten, zoals de poging tot revolutie in 1918 en de muiterij op Hr.Ms. 'De Zeven Provinciën' in 1933. Nog geen jaar na zijn benoeming in Den Helder (1913) werd de mobi lisatie afgekondigd. Alle militairen moesten zich naar hun standplaats begeven, waardoor er plotseling een enorme invasie ontstond. Tiendui zenden nieuwkomers moesten wor den gehuisvest. De dagboeknotities die Alink over deze hectische peri ode maakte, werden in 1927 in een boekje gepubliceerd onder de titel 'Mobilisatie-herinneringen'. Alink, geboren in Amsterdam, werd in 1910 tot priester gewijd. Hij werkte in Vogelenzang en Wad- dinxveen voordat hij tot kapelaan van de Petrus en Pauluskerk werd benoemd. Bij zijn aankomst op het station in Den Helder wachtte pastoor Huyg hem met een rijtuig op. De jonge kapelaan gaf er echter de voorkeur aan op eigen gelegen heid naar de pastorie te gaan, want hij had zijn fiets meegenomen. De pastoor vond deze nieuwe vorm van vervoer beneden de stand van de geestelijkheid. Om de lieve vrede in de pastorie te bewaren, stalde Alink de fiets op zolder, maar tijdens de mobilisatie haalde hij hem weer te voorschijn. De bisschop had hem met de zielzorg onder de militai ren van land- en zeemacht belast. Omdat hij allerlei adressen moest bezoeken, waar militairen waren gelegerd, was de fiets een handig vervoermiddel. Alink groeide uit van 'matrozen- pastoor' tot 'vlootpastoor' en ver volgens tot 'vlootaalmoezenier'. Het duurde tot 1921 voordat hij daadwerkelijk het marineblauwe Kapelaan H.J.M.M. Alink (1886-1947). uniform mocht dragen. De minister van Oorlog probeerde de geestelijke verzorgers in te zetten om mari nepersoneel te werven bij het ka tholieke en protestantse volksdeel. Alink weigerde. Hij beschouwde het als zijn taak om te voorkomen dat de katholieke jongens bij de marine zouden afdrijven van de katholieke kerk. Een van de middelen daartoe was de oprichting van de R.K. Ver- eeniging van Marinepersoneel 'St. Christophorus'. Deze vereniging stond lijnrecht tegenover de algemene Bond van Minder Marine Personeel, dat als 'rood' en ongodsdienstig werd be schouwd. 'St. Christophorus' deed vooral aan religieuze, maar ook aan materiële belangenbehartiging. Na de muiterij op 'De Zeven Provin ciën' verbood de minister al deze verenigingen. Alink probeerde daar De spanning van de mobilisatie verdween toen de neutraliteit van Nederland werd gerespecteerd. Maar vier jaar wachten duurde heel lang waardoor verveling en lamlendigheid toesloegen. Deze foto, gemaakt op Oostbatterij, laat dat treffend zien. Let op de dieren, het kind en de Engelse matroos die in Den Helder was geïnterneerd. 34

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 34