De Helderse zeewering met basalt- en granietblokken en zwembad nog voor de Tweede Wereldoorlog. Links de toren van de Westerkerk en meer naar rechts het torentje van het raadhuis aan de Dijkstraat in 'Oud Den Helder'. bleek dat ook Dorus vlak bij de zee woonde, want de kust buigt naar het zuiden en de lange aaneengesloten straten van Helder volgen de kust lijn aan den binnenkant van den zeedijk. Dat is de reusachtige zeewering van basaltblokken, die van de batterij het Wierhoofd bij den haveningang, tot aan de batterij Kaaphoofd, waar de kust naar het Zuiden buigt, het land beschermt tegen de zee, die bij stormweer haar golven met onge- loofelijke kracht op de kuststrook doet neerkomen. Hij is als een reusachtige steenen arm, die beschermend om het stadje gelegd is. Zo hoog kan de stormwind de gol ven niet opzweepen, met zóóveel geweld kunnen zij niet neerkomen, of de harde steen vangt ze op en breekt hun beukende krachten. Een wolk van schuimspatten stuift op en het lamgeslagen water vloeit mach teloos over de ruwe steenen naar zee terug, om aanstonds weer meege voerd te worden door een volgende golf, een nieuwe mokerslag van de zee, die met eindeloos geduld haar prooi blijft bespringen en de zwakke plekken zoekt waar het misschien eens gelukken zal dat steenen pant ser te doorbreken om zich op het machtelooze land te kunnen wer pen. Twintig jaar geleden werd de dijks- kruin verhoogd, maar toen in den Januari-storm van 1916 de Zui derzeedijken doorbraken, heeft de Noordzee, door een gelijktijdigen aanval één oogenblik den weerstand van den Helderschen zeedijk over wonnen. Huizenhooge golven sloegen over de kruin en het zeewater liep door de straten van het lage stadsgedeelte en drong in de achter den Dijk lig gende huizen. Daarna is de dijkskruin verhoogd en werden afsluitmuren gemaakt waarvan de verkeersopeningen bij stormweer door balken worden af gesloten. De dijkskruin werd door het bijvoegen van cement tusschen de groote basaltsteenen versterkt en is later opnieuw duchtig onderhan den genomen en van een borstwe ring voorzien. Achter dien dijk, die van de kruin tot aan de zee niet minder dan 28 meter breed is, is de Artilleriestraat gelegen en Opa werd al gauw ge vonden en werd door zijn familie leden in triomf naar huis gebracht, waar ik hem toen maar niet lang in het onzekere heb gelaten, maar hem dadelijk de rest van het voor hem ingezamelde kapitaaltje heb over handigd. Literatuur: J.K. Schendelaar, Levy Grunwald - Wat zou er van hem geworden zijn? in: 'Levend Verleden, dec. 1999 3x Dorus Rijkers, Helderse Historische Reeks no. 6, 1995 33

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 33