Zilver voor'Levend Verleden' Jack Ambriola "En we zijn er echt een beetje trots op het eerste blad reeds binnen twee maanden na de informatieavond van 27 juni 1988 aan u te kunnen doen toekomen". Aldus de bestuursmededeling in de le jaargang nummer 1 van de Uitgave van de Helderse Historische Vereniging'. Het driemaandelijkse orgaan was nog naamloos en dat was voor het bestuur niet te aanvaarden. Er werd daarom een prijsvraag uitge schreven om een passende naam te bedenken. De gekozen inzending zou worden gehonoreerd met een boekenbon van fl.50,—Maar uit de ledenkring (370) was het aantal re acties gering. Dertien inzendingen en daar kon de jury geen geschikte keus uit maken. Opnieuw werd een beroep gedaan op de fantasie van de leden en jawel, de tweede jaargang droeg het kwartaalblad een naam! De heer K. Jellema was de bedenker van 'Levend Verleden' en won de boekenbon. Leden van het eerste uur die de jaargangen hebben bewaard -en wie doet dat niet?- hebben het blad in de loop der jaren zien veranderen van een eenvoudig gestencild boek werkje, geel van kleur, in een fraai vormgegeven blad. De laatste jaren in kleur, op 'glossy' papier en voor zien van schitterend fotomateriaal. Nu is de vormgeving uiteraard niet onbelangrijk, maar het gaat toch eigenlijk om de inhoud. Welnu, de vele bijdragen die de redactie in de afgelopen jaren mocht ontvangen waren altijd van hoge kwaliteit en het lezen waard. Er werd (en wordt) naar ons blad uitgekeken! Aan de artikelen die werden aan geleverd lag niet zelden grondig vooronderzoek en studie ten grond slag. Nauwkeurige bronvermelding toonde aan dat men niet onbeslagen ten ijs kwam. De auteurs brachten het 'verleden' van Den Helder en Huisduinen daadwerkelijk tot 'leven'. Een woord van dank aan al die schrijvers! Het was tijdens een van de redac tievergaderingen in de gastvrije boerderij van Jan T. Bremer dat de gedachte geboren werd om ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de H.H.V. een speciaal num mer van 'Levend Verleden' samen te stellen dat qua vormgeving te vergelijken was met eerdere thema nummers (Visbuurt, Julianadorp, Michiel de Ruyter). Het idee ontstond een 'special' te vullen met teksten van auteurs die, op een enkele uitzondering na, nooit eerder in 'Levend Verleden' hadden gepubliceerd. Maar die wel Den Helder als decor kozen, hetzij in romans, verhalen, schetsen of gedichten. Zij woonden en werkten hier korter of langer, brachten hun jeugd en schooltijd hier door of bezochten de stad voor korte tijd. Sommigen van hen zult u wellicht herkennen. Zij benaderden Den Helder (en Huisduinen) met de pen niet ge doopt in wetenschappelijke onder- zoeksinkt, maar kozen voor het zoe te vocht der 'literaire' benadering. De samenstellers van dit Levend Verleden-nummer, Henk Brands- ma, Jan T. Bremer, Rens Schende- laar, Wout Smit en Jack Ambriola, hebben werk gekozen, waarin die literaire benadering van onze goede stad tot uitdrukking komt. Zij heb ben de fragmenten uit boeken, dichtbundels en schetsen voorzien van informatie over de bijbehorende schrijvers. We hopen van harte dat deze invul ling van het themanummer u zal aanspreken. Hisicalsch© VanlgÉug 2

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 2