Johannes Pieter Muller, pseudoniem Q.X. (1873-1931) Rens Schendelaar "We zien, dicht opeen gebouwd, een stadje achter den dijk liggen waarvan de daken voor het mee- rendeel maar ternauwernood boven de zware zeewering uitsteken. Hier en daar vertoont zich het groen van een of twee boomen, weinig of niet boven de daakjes uitstekende, op straffe van door den wind gebroken te zullen worden. Alleen de tegen de dijkhelling gebouwde huizen van de Dijkstraat, waaronder het stadhuis, vertoonen zich cordaat en in hun geheel aan onzen blik, en dan zijn we den Helder feitelijk al voorbij, want voorbij de kerk, die we door eene opening in de huizenrij even te zien krijgen, begint de reeks daken langs het kanaal, de verbindingsweg tus- schen den Helder en Nieuwediep. We zien drie lage kerktorens, een molen, den mastbok op de werf en het hooge tuig der schepen in de haven. We herkennen het werftoren- tje, en lezen aan den voortop van het wachtschip de geseinde order om ter reede te ankeren. Op het havenhoofd staan vele menschen naar ons te kijken. We zien de Ada van Holland weer en de haringtrekkers die naar de Hors zeilen. En als het anker valt op de reede, dan weten we in het ma rine- en juttersparadijs terug te zijn, dat we weer zijn aangeland in het wereldje op Holland 's Noordpunt". Aldus schreef Johannes Pieter Muller (Jan) onder het pseudoniem Q.X. in zijn autobiografisch boek:Nieuwe diep en Instituut', nadat hij als hoofd persoon in het boek, na één van zijn vele zeereizen bij de marine, weer in Den Helder terugkeerde. Adelborsten in de houding tijdens hun opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder. Familiebiografie Johannes Pieter Muller (Jan) werd geboren op 22 juli 1873 te Den Haag. Hij werd in september 1887 op 14 jarige leeftijd door zijn moe der vanuit hun woonplaats Apel doorn met de trein naar Den Helder weggebracht voor zijn opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine (KIM) te Den Helder. Na zijn opleiding voerden de eerste vaartochten van Jan steeds naar de Oost, waar hij meevocht in de At- jeh-oorlog. Hij huwde op 20 decem ber 1902 te Bandoeng met Anna van Hengel, geboren op 25 mei 1874 in Semarang. In 1903 ging hij in het marine onderwijs en verbleef toen veelal te Hellevoetsluis voor het ge ven van opleidingen op zeilinstruc- tieschepen. In 1911 vertrok hij naar de Oost, waar hij het commando voerde over Hr. Ms. Sumbawa, een hydrografisch vaartuig. In 1913 overkwam Jan Muller een verlam mingsziekte die de rest van zijn leven bepaalde. Hij keerde terug uit de Oost en werd na een korte tijd van non-activiteit gepensioneerd. Het kostte hem veel moeite dat hij geen werkzaam leven meer had. In die periode woonde hij met zijn Johannes Pieter Muller (1873-1931), pseudoniem Q.X. (Foto: collectiebeheer Nederlands Instituut voor Militaire Historie te Den Haag) vrouw te Apeldoorn. Voornamelijk door zijn humor en artisticiteit bleef hij positief. Achter zijn schrijfma chine, die hij met nog slechts één vinger kon bedienen, schreef hij vele gedichten voor het blad 'Onze Vloot'. En onder het pseudoniem Q.X. publiceerde hij twee boeken met memories van zijn tijd op het KIM en van zijn eerste vaartochten, 25

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 25