'Het Nieuwe Diep eene opkomende stad' Fransman Henry Havard in 1873 vol lof over Den Helder Wout Smit In juni 1873, twee jaar na zijn ontsnapping aan de guillotine, stapt de Fransman Henry Havard in Amsterdam aan boord van de tjalk van schipper Sluring. Samen met zeeschilder jonkheer J.E. van Heemskerck van Beest maakt hij een idyllische vaartocht langs de 'dode steden aan de Zuiderzee. Zij bezoeken ook Den Helder. De Franse vluchteling, die eerder indruk maakte met een boek over de Hollandse kunst, verwerkt zijn reiservaringen tot artikelen. Hij pu bliceert die in Revue Britannique. Ook het boek dat hier uit voortkomt ('La Hollande pittoresque, voyage aux villes mortes du Zuiderzee') krijgt lovende recensies. "De heer Henry Havard heeft van dit tochtje een allerinteressantste beschrijving gegeven", meldt de Hel- dersche en Nieuwedieper Courant. "Onze vriend Henry Havard heeft voor ons een bijna vergeten deel van ons land ontdekt", schrijft het Alge meen Handelsblad. De Locomotief, een krant in Nederlands Oost- Indië, prijst Havard als "de geestig koutende toerist, een vriend van ons vaderland, een Parijzenaar van degelijke stempel, een schrijver van talent en belezenheid, een kenner en bewonderaar van onze oude Neder- landsche kunst en daarenboven een gentleman, wiens vriendschap onze begaafdste landgenooten op hoogen prijs stellen." Bij de verschijning van de Engelse vertaling van het boek reageert ook de Times vol lof: "Geen tien personen in Nederland en geen enkele schrijver of teekenaar hebben gezien, wat Havard beschrijft." Havard bezoekt Den Helder in de bloei van zijn bestaan. "Nieuwediep biedt een levendig beeld van het overvloedige en vruchtbare bestaan", schrijft hij. Het Noordzeekanaal, dat de nekslag zou worden voor de welvaart van Den Helder, was toen nog in aanleg. De Heldersche en Nieuwedieper Courant: "Toen Ha vard in zijn reisherinneringen ge waarde van de 'de doode steden aan de Zuiderzee', zonderde hij daarvan deze gemeente uit, want hier had hij gevonden, in plaats van kwijning en verval, verjongd leven." Communard Havard was een politieke vluchte ling. Hij behoorde tot de Commu nards, een revolutionaire beweging die op 18 maart 1871 de macht in Parijs overnam, maar op 28 mei bloedig uiteen werd geslagen. Ha vard was commandant in de na tionale garde van burgers, die het leger verving. Frankrijk beleefde in die tijd een roerige periode. In 1870 had zij Pruisen de oorlog verklaard. Het leger van keizer Napoleon III werd echter verslagen. De Franse keizer gaf zich over aan kanselier Bismarck. Er werd een voorlopige republikeinse regering gevormd, die vredesonderhandelingen met Duits land begon. De bevolking van Parijs vond de republikeinen echter te toegeeflijk tegenover de Duitsers en begon zich te verzetten. Zo ontstond het revo lutionaire bewind van de Commu ne. Op 10 mei 1871 tekende Frank rijk het Verdrag van Frankfurt. Op 21 mei zette het regime de aanval in op de Commune. Na een bloedige week van harde gevechten, waarbij meer dan 20.000 slachtoffers vielen, was de opstand bedwongen. Havard wist te ontsnappen en vluchtte naar Nederland. In 1879 verleende Frankrijk hem amnestie en keerde hij terug naar zijn vaderland. Hoewel de burge meester van Breda hem een 'ploert' had genoemd wegens zijn kritiek op het wanordelijke archief van de stad, kreeg hij van de koning een mooi afscheidscadeau. Hij werd benoemd tot officier in de Orde van de Eiken kroon, de voorloper van de Orde van Oranje-Nassau. Blijkbaar speelde het revolutionaire verleden van Havard in Frankrijk geen rol van betekenis meer. Hij werd in 1881 ridder in het Legioen van Eer en klom op tot inspecteur- generaal van Schone Kunsten. Hij overleed in 1922. De IJsselmeervereniging heeft vorig jaar ter gelegenheid van haar 40-ja- rig bestaan het boek van Havard opnieuw uitgegeven in een eigen tijdse vertaling door Lex Wapenaar onder de titel 'Pittoreske reis langs de dode steden van de Zuiderzee'. Onderstaand artikel over het bezoek van Havard aan Den Helder is geba seerd op de oorspronkelijke verta ling door mej. S.M.Campbell uit 1874. De titel van de Nederlandse uitgave heette toen: 'Verleden en Heden. Een togt langs de kusten van de Zuiderzee'. 'Straten vol leven en beweging' "Wanneer ge ooit eene kunstreis door Noord-Holland onderneemt en uwe schreden leiden u naar het Nieuwe-Diep, verzuim dan toch niet om aan het logement den Burg af te stappen; verwacht evenwel niet dat gij daar betere bedden zult vinden, dat het vleesch er overvloe diger voorgediend of dat het beter toebereid wordt dan ergens anders. Ik wil u zelfs wel bekennen dat de 19

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 19