Francois Haverschmidt Jack Ambriola Deze bekende dominee-dichter uit de negentiende eeuw, die onder het pseudoniem Piet Paaltjens onder andere bekend werd door de dicht bundel 'Snikken en Grimlachjes' was van 1862 tot 1864 predikant in Den Helder. Francois werd op 14 februari 1835 in Leeuwarden geboren. Hij was de zesde uit een gezin van zeven kinde ren. Zijn vader was apotheker, later ook wijnhandelaar. Zijn moeder Geesje Bekius stamde uit een fami lie waarin het predikantsambt even overerfelijk scheen als de zwaar moedigheid. Haverschmidt is eigenlijk een dubbele naam. Een deel van de familie schreef de achternaam als HaverSchmidt. De eerste die deze dubbele naam voerde was Francois' grootvader Johannes Hermanus. De enige zoon van Jan Haver (de stamvader van de familie Haver schmidt, geboren in Pommeren) en zijn vrouw Clara Cornel werd op 3 mei 1778 in Amsterdam geboren. Op driejarige leeftijd verloor hij zijn moeder, terwijl zijn vader in slaver nij zuchtte bij de Algerijnen. Toen nam zijn oom van moeders zijde, FJ. Schmidt te Enkhuizen, die met de zuster van zijn moeder, Jannetje Cornel gehuwd was, hem als kind aan. De jonge Johannes Hermanus, aldus genoemd naar een broer van zijn moeder, nam uit dankbaarheid de naam van zijn oom en opvoeder bij de zijne aan, waardoor de naam HaverSchmidt ontstond, later als Haverschmidt geschreven. Studiejaren en eerste standplaats Francois Haverschmidt volgde het gymnasium in Leeuwarden, waar hij al spoedig op de voorgrond trad met het houden van voordrachten Francois Haverschmidt omstreeks zijn Helderse jaren. over de Germaanse mythologie en de Friese middeleeuwen. Na zijn eindexamen doet hij staatsexamen en in 1852 gaat hij theologie stude ren in Leiden. De roeping tot het predikantenambt had Francois van zijn grootvader, predikant in Dantu- mawoude. In 1859 aanvaardde Haverschmidt zijn eerste beroep in het Friese dorp Foudgum. Het waren daar bepaald geen pretti ge jaren. Het enige gezelschap in de oude pastorie was een dienstmeisje, dat zich zo miserabel voelde, dat ze in de keuken in haar eentje een potje ging zitten huilen. Haverschmidt wist zelf dikwijls niets beter te doen, dan voor het raam te gaan staan en zijn blikken te laten gaan over het kerkhof, zich afvragend of het maar niet beter was daar stilletjes begraven te liggen. Waren dit de eerste trekken van een later steeds verder groeiend doods verlangen? De Foudgumse beproeving duurde echter nauwelijks drie jaar. In 1862 bood Den Helder nieuwe kansen. Hij vond hier een meer beschaafd gehoor en kreeg de mo gelijkheid een interessantere kennis senkring te vormen dan in het kille noorden. Op eerste kerstdag 1862 werd hij in de ochtenddienst bevestigd als predikant van de Nederlands her vormde gemeente. Op de avond van diezelfde dag hield hij zijn intree rede aan de hand van Lucas II vs. 10b: "Vreest niet, want ik kon dig u grote blijdschap aan'. Ha verschmidt verwierf spoedig het respect en welgezindheid van de Helderse bevolking, ook al omdat hij deelnam aan de activiteiten van de Helderse Nuts-afdeling. Den Helder Maar reeds na enige maanden diende de zwaartillende man bij de kerkenraad een verzoek om eervol ontslag in. Van eervol ontslag was echter niet onmiddellijk sprake. Een collega-predikant in Den Helder, ds Dyserinck vertelt hierover als volgt: "Zaterdagmiddag deden wij, Ha verschmidt, Bron en ik, gewoon lijk eene wandeling naar het dorp Huisduinen met zijn vuurtoren en zijn prachtige strand. Onze ar beid voor den volgende morgen of avond gaf niet zelden de stof onzer samenspreking. Onze Foudgumse vriend gevoelde zich aanvankelijk bezwaard onder de hoogere eischen, die hij zich tegenover zijn meer be schaafd gehoor voor zijne prediking stelde -hij schatte eigen krachten zo gering- maar weinig konden wij vermoeden dat hij na zijn intrede op Kerstmis '62 reeds voor Pinksteren '63 door zwaarmoedigheid gedrukt aan den kerkeraad zijn eervol ont slag zou vragen. Deze brief kwam in handen van Bron, den scriba, die na lezing de neerslachtigen vriend 14

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 14