niets meer van de terp bewaard ge bleven. Ook van het kerkhof werd niets aangetroffen, waarschijnlijk heeft dat net ten noorden van de sleuven gelegen en was dat inmid dels overbouwd geraakt. De conclu sie van het onderzoek was dat het gedeelte aan de zuidoostzijde waar het terplichaam nog aanwezig is een belangrijke archeologische informa- tiewaarde heeft. Besluit We kunnen vaststellen dat er in de bodem van de woonwijk De Schooten nog steeds een belangrijke plek aanwezig is, die veel informatie bevat over bewoners van dit gebied uit een ver verleden. Er zijn goede mogelijkheden om ter plaatse een aanduiding te maken, in welke vorm dan ook, die verwijst naar de bijzondere geschiedenis van deze plek en die de bewoners en bezoe kers van de wijk daaraan herinnert en informatie geeft. Tegelijk is er nog veel te winnen door het alsnog uitwerken van de oude opgravingen waarvan vond sten en documentatie nog steeds in het Provinciaal Depot van Noord- Holland liggen. Belangrijke vragen over de bewoning op Torp en de ontwikkeling van het omringende landschap zijn immers nog steeds niet beantwoord. Zo weten we nog niet of hier eerst een veenbedekking is geweest en vanaf wanneer de in vloed van de zee merkbaar werd en de kwelder ontstond. Lag het Torp aan een bevaarbare geul en in hoe verre waren visserij en scheepvaart belangrijk voor de Torpbewoners? Wat is het verband met een andere belangrijke vindplaats uit de vroege middeleeuwen, gelegen op het Balg- zand?37 Wanneer werd de tufstenen kerk gebouwd en wat was de reden dat juist de oud-katholieken deze plek als begraafplaats benutten? Het is te hopen dat deze en andere vragen door voortgezet onderzoek eindelijk beantwoord kunnen wor den en dat de plek de aandacht krijgt die het verdient. De eerste aanzet was de bijeenkomst van deskundigen in november 2012 in Den Helder. De eerste ideeën zijn uitgewisseld en de contacten ge legd, nu zal daarmee verder gegaan moeten worden. Dat hier ook een rol ligt voor de Helderse Historische Vereniging spreekt vanzelf. In 2014 bestaat de woonwijk vijftig jaar: een goede gelegenheid om hier vorm aan te geven. Neem voor reacties of meer in formatie contact op met Gerard Alders, seniorarcheoloog Cultuur compagnie Noord-Holland, via: gerardalders@cultuurcompagnie.nl Literatuur - Berkel.G. van K. Samplonius, 2006: Nederlandse plaatsnamen, herkomst en historie. [3e herziene druk] Utrecht. - Besteman, J.C., 1990: "North Holland AD 400-1200: turning tide or tide turned?" J.C. Besteman, J.M. Bos en H.A. Heidinga: Medieval Archaeology in the Netherlands. Assen/Maastricht, 91-120. - Dam den Bouwmeester, J. van, 1847: Be schrijving van Den Helder met het Nieu we Diep en Huisduinen, Nieuwe Diep. - Diederik, F., 1989: Archeologica. De ar cheologie van het noorden van Noord- Holland in historisch en landschappe lijk perspektief. Schoorl. - Es, W. van, 1973: "Terp Research; with Particular Reference to a Medieval Terp at Den Helder, Province of North Holland." Berichten van de rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek 23, 's-Gravenhage, 337-345. - Henderikx, P.A., 1987: De beneden- delta van Rijn en Maas. Landschap en bewoning van de Romeinse tijd tot ca. 1000. Hilversum. - Numan, A., 2005: Noord-Hollandse ker ken en kapellen in de middeleeuwen, ca. 720-1200. Zutphen. - Paludanus, R., 1776: Oudheid- en na tuurkundige verhandelingen, meestal betreklyk tot Westvriesland of het Noor derkwartier. Leiden. - Schendelaar 2000, "Archeologie in het puntje van Noord-Holland: een over zicht." in: Westerheem 49, nr.3, 86-115. - Schoorl, H., 1973: Zeshonderd jaar water en land. Bijdrage tot de historische Geo- en Hydrografie van de Kop van Noord-Holland in de periode 1150- 1750. Groningen. - Schoorl, H., 1983: "Rutger Paludanus." In: Holland 15, 129-136. - Schute, I.A., 1997a: Provincie Noord-Hol land; Het Torp', gemeente Den Helder: een archeologische kartering. [RAAP-rapport 279] Amsterdam. - Schute, I.A., 1997b: Het Torp. Archeolo gisch onderzoek in de gemeente Den Helder. Amsterdam [basisrapportage provincie Noord-Holland]. - Schute, I.A., 1998: "Den Helder: 'Het Torp', in: Archeologische Kroniek NH over 1997, Holland 30, 339-340. - Stobbe, J. (eindred.), 2012: Atlas natuur cultureel erfgoed Den Helder. Den Helder. - Westenberg, J., 1961: Oude kaarten en de geschiedenis van de Kop van Noord- Holland. Amsterdam. - Zeist, W. van, 1973: "The Environment of'het Torp' in its Early Phases." Berichten van de rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek 23, 's-Gravenhage, 347-353. 104

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 8