De laatste resten van het Torp, april 2013. werd.31 Volgens de huidige inzichten dateert het oudste vondstmateriaal uit de 7e eeuw en is er daarna continu op deze plek gewoond tot in de late mid deleeuwen.32 Bij het gevonden kera miek waren ook resten van potten die in die tijd door geheel West-Europa heen verhandeld werden, zoals relïef- bandamforen. Ter vergelijking is een complete amfoor uit Dorestad afge beeld. Nieuwe ontdekkingen Hoewel bij de opgravingen slechts 5% van de terp was onderzocht, realiseerde niemand zich meer dat er daarna nog steeds belangrijke archeologische waarden in de bo dem bewaard waren gebleven. In de jaren negentig werd de Torpschool gesloopt waarna men nieuwe be stemmingen realiseerde. Op 7 maart 1997 werden tijdens graafwerk ten behoeve van nutsleidingen ongeveer een halve meter onder het maaiveld twee nog gave skeletten gevonden. Kort daarna werden nog drie intacte geraamten aangetroffen. Door de gemeentelijke milieudienst zijn de botten vervolgens verzameld en zonder onderzoek herbegraven op de begraafplaats van Huisduinen. In krantenberichten hierover wordt gememoreerd dat ook tijdens de op gravingen midden jaren zestig zeker van tien personen stoffelijke resten waren gevonden en grafstenen van onder meer twee oud-katholieke priesters. Deze resten werden toen ook in Huisduinen herbegraven.33 Vervolgens werden er vondsten en sporen uit de middeleeuwen aange troffen tijdens graafwerkzaamheden voor een vijver aan de oostzijde van de terp. Naar aanleiding hiervan werd de aanleg van het park tijde lijk stilgelegd.34 Eerst zou er meer duidelijkheid moeten zijn over de archeologische waarde van de plek. De volgende stap bestond uit een klein onderzoek door de Archeo logische Werkgemeenschap Ne derland (AWN) onder leiding van Frans Diederik op 10 mei. Daarbij werd geconstateerd dat hier een ophoging was met een dikte van 1,3 m te dateren in de 10e-12e eeuw. Hierin bevonden zich ingravingen uit de 12e-13e eeuw. Er was veel vondstmateriaal, vooral keramiek en dierenbotten (rund, varken, schaap/geit) maar ook mosselen en andere eetbare schelpen en enig hout, waaronder een fragment van een nap. Tevens bleek er afval van een kuiper te zijn, wat vragen op roept over de functie van de neder zetting op Torp. Door middel van grondboringen kon worden bepaald dat de sporen zich nog enkele tien tallen meters naar het oosten uit strekten, ook ter plaatse van een nog te graven vijver 35 Aanvullend archeologisch onder zoek in 1997 In overleg tussen rijk, provincie en gemeente werd besloten om op kos ten van de provincie door bureau RAAP een archeologische kartering uit te laten voeren in het zuidooste lijk deel van het plangebied, waar bij het graven van vijvers vondsten wa ren gedaan. Hierna werd een aan vullend booronderzoek verricht in het zuidwestelijk deel en een proef- sleuvenonderzoek in het noordelijk deel van het terrein.36 Het grootste deel van het zuidooste lijk deel van de terp bleek nog gro tendeels intact. Het maaiveld ligt op 1,1 m boven NAP. Uit de boringen bleek dat de oostelijke begrenzing van het terplichaam door het onder zoeksgebied loopt. De ondergrond (dieper dan gemiddeld 0,5 m onder NAP) bestaat uit afzettingen van Calais (blauwe klei) waarin zich venige natuurlijke lagen bevinden. Op de Calais-klei waren ophoging- spaketten aangebracht, bestaande uit zand, klei of een heterogeen pakket met zowel, zand en klei als veenbrokken. De complexe opbouw kan op korte afstand sterk wisselen. Aangetroffen kleizoden kunnen onderdeel zijn van huisstructuren. In de ophoging bevonden zich veel fragmentjes keramiek, houtskool en baksteen uit Late Middeleeuwen en Nieuwe Tijd. Het ophogingspak ket is maximaal 0,6 m dik en de top ervan ligt op een diepte tussen 0,1 m en 1,1 m boven NAP. In een aantal boringen werd een zandig pakket waargenomen, terwijl ook in het terplichaam zelf 'zandlenzen werden aangetroffen. Waarschijn lijk zijn deze zanden verstoven en vormden zij een eerste aanzet tot duinvorming. Ter plaatse van de twee proefsleuven (totale lengte 71,5 m) was vrijwel 103

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 7