SA1LDENHELDER 2013 in het voorjaar is gericht op het be houd van bomen in de natuur. Voor het eerst gebeurt dat in april 1957. Dit jaar zijn in Den Helder bomen geplant in De Schooten. Het is te hopen dat de boompjes de ijzige kou weten te doorstaan. Breder leeft de vraag wie de bezuinigingen kan doorstaan. Ouderen die zo lang mo gelijk zelfstandig moeten blijven wo nen, zitten in de hoek waar de klap pen vallen. Het lijkt zo mooi, zo lang mogelijk in jouw eigen vertrouwde omgeving blijven, met zo nodig, passende hulp. Beter en goedkoper dan bejaarden- of verpleegtehuizen. Passend krijgt in maart een invulling die haaks staat op de oorspronkelijke bedoeling. Het standaard aantal uren wordt teruggebracht; er is min der geld beschikbaar. De gemeente heeft kennelijk andere prioriteiten. Zo'n prioriteit is een zonnig plein, in de luwte. Deze stad en haar in woners zijn steengoed in het maken van plannen. Recent is dat om te komen tot het zgn. Assorgiaplein. Achter de VOMAR aan de Koning straat is een open rommeltjesruimte. Pandeigenaren, vooral de heren Carlo Assorgia en Bram Mooij, wil len daar een bruisend plein situeren. Woningstichting en de gemeente doen ook mee, al dan niet als sluit post. Helaas gooit de eigenaar van de zonzijde van het beoogde plein vooraf roet in het eten: de interesse van deze grootgrutter overstijgt de omzet niet; hij doet niet mee. De plaatselijke aannemers moeten wel. Om niet het loodje te leggen, moe ten zij met scherpe offertes voor de dag komen. Binnen de plaatselijke aannemerij is het sedert een reeks van jaren stuivertje wisselen. Na ja renlang de boventoon te hebben ge voerd, moet plaats worden gemaakt voor een concurrerend bedrijf. Durf, geld, goodwill en slimheid zijn de variabelen. In deze tijd is het een kwestie van overleven. Rekken en erbij blijven, soms werkende onder de kostprijs. De firma Tuin lijkt mo menteel de beste kaarten te hebben. Desalniettemin, het kan verkeren. Bij werkzaamheden in de Helderse Veerhaven moeten de arbeiders dat ook hebben gedacht. Zij vinden op woensdag 27 maart een rond voor werp dat gelijkenis vertoont met een bom. Indachtig de woorden van Jan van Speijk en in tegenstelling tot zijn gedrag, zijn zij hem gepeerd. Gelukkig blijkt 'de bom' een heel oude houten boei, met zinken kap. De 'Dokter Wagemaker' gaat niet de lucht in. Tien jaar na het kristallen jubileum De economie is als een amoebe: bij groei vloeit zij naar alle hoeken en gaten. Bij krimp trekt zij zich terug naar het centrum. Voor Den Hel der is dit een proces van alle tijden. Nu verlaat Swarovski Benelux onze stad, na 35 jaar. Amsterdam ligt voor de hand, omdat het bedrijf zijn koers wijzigt richting mode acces soires. De stad verliest weer arbeids plaatsen, nu veertig. Maart sluit af met hoge verwach tingen voor de zomerperiode. Op 30 maart duurt het nog 82 dagen voordat Sail Den Helder 2013 los barst. Het wordt een onvergetelijk feest: een prachtige vloot, met daar omheen tal van evenementen. Wil lemsoord wordt het kloppende hart, met kermis en muziek voor jong en oud. Heerlijk, misschien wordt de herinnering aan 2008 geëvenaard, of overtroffen! Dit is dan een greep uit de Hedendaagse Historische Voorvallen van januari tot en met maart. Soms komt de vraag op hoe de lezers van Levend Verleden, die tot zich nemen. De ongevraagde ontboezeming van één hunner geeft te denken. Hij neemt de Voorvallen regelmatig tot zich, jawel, voor het slapen gaan... Dan rest slechts: slaap lekker, geachte lezer. Uittocht Tallships tijdens Sail 2008. 130 uous a^ZéUsis/

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 34