van nieuwe auto's. Ach, een tweede handsje past ook beter bij de crisis. Het kan zijn dat de vestiging van de Helderse weggeefwinkel Overvloed hiermee verband houdt. Op de voor malige locatie van de DEKA-winkel aan de Seringenlaan staan de klanten in rijen voor de deur. Het doel is om hergebruik van goederen te bevorde ren. Een weggeefwinkel is dus geheel iets anders dan wegneemwinkel. Wellicht dekt de term nieuw prole tarisch winkelen de gehele lading. Dit geldt nog niet voor paardenvlees. Hele volksstammen weigeren paar denvlees te eten. Wel heeft slager Hans Halman hiervoor zijn vaste klanten. Weigeraars projecteren beel den van dit edel dier op hun bord, en zien die hartveroverende bruine ogen tussen de spruitjes drijven. Nee, dat hoeven zij niet. Misschien is het goed ook eens een varken of een koe diep in de ogen te kijken. Medewerkers van het Marinemu seum geloven op 18 februari hun ogen niet: de Schorpioen maakt slagzij. Het schip zal toch niet voor de tweede keer naar de kelder gaan! Volgens ingewijden is het een scheurschip. Bij de bouw in het jaar 1868 te Toulon, is zij voorzien van een zware bepantsering. Waar schijnlijk net niet op de plek van de scheur. Als pleister op de wonde weet het Marinemuseum de titel 'Leukste uitje in Noord-Holland' in de wacht te slepen. Het kan weer rekenen op vele bezoekers. Wij al len hebben leren rekenen. Van deze vaardigheid maken we dagelijks, bewust en onbewust, gebruik. Niet een ieder beheerst de taal van de kille cijfers. Vaak blijkt dit aan het eind van de maand. Juf Sintenie - ja, zo heet mevrouw - geeft les op basisschool De Vlieberg. Zij heeft een mooi boekje gemaakt, waarin de cijfers warm zijn gemaakt. Het boekje 'De verliefde Getallen' is een echte aanwinst, naast alle digitale leermiddelen. Rekenen op de basis school wordt leuk! Reuring kop Beatrixstraat De aanpak van de Beatrixatraat is van start gegaan. Op 21 februari slaat wethouder Bruin de eerste paal voor het appartementencomplex Keizers- brug. De kanonnen op het pleintje met die naam zijn verwijderd. Bin nen een paar jaar zal dit stukje stad het visitekaartje zijn van Den Helder. Uiteraard naast al die andere kaart jes. Niet alleen hier is het spannend. De Tuintjes, ooit bouwrijp gemaakt voor woningbouw, is al jaren een na tuurgebiedje. Deze maand grommen daar zware graafmachines. Van het gebied is een duinrel gemaakt. Nu krijgen bijzondere plantjes de kans om daar te groeien en te bloeien. De kans bestaat dat zelfs de parnassia vaste grond onder de voeten krijgt. Het is niet uitgesloten dat dit span nend gebeuren vanaf de weg mag worden gadegeslagen. De bouw van het nieuwe zwembad (Heersdiep) is eveneens goed te zien. Bomen en struiken zijn, als woede er een orkaan, compleet weggevaagd. Een hele schok voor de vogelaars en hun gevederde vrienden. Wel springt de ware omvang van de nieuwbouw in het oog. Maart De maand begint met vuur. In het stadhuis roken de fracties van coali tie en oppositie de vredespijp. Waar schijnlijk tot één der rokers er tabak van heeft. In een woning aan de Timorlaan is het niet minder span nend. Gelukkig heeft de brandweer het schoorsteenbrandje tijdig kun nen blussen. Ja, die houtkacheltjes verhogen de sfeer, en soms meer. De laatste jaren wordt defensieperso neel vaker in het zonnetje gezet. Op 1 maart krijgen de opvarenden van de mijnenjagers Middelburg, Haar lem en Vlaardingen een medaille opgespeld voor hun inzet voor de kust van Libië in 2011. Zij moeten het wapenembargo handhaven; ook worden drie mijnen en één torpedo vernietigd. Admiraal Borsboom onderstreept daarbij het belang van mijnenbestrijding voor de econo mie. Daarvoor is 'Den Haag' nog wel eens gevoelig. Twee van deze mijnenjagers zijn inmiddels buiten gebruik gesteld. Daarvoor gebeurt dat met een Lynx-helikopter bij de Libische stad Sirte. De evacuatie van een aantal landgenoten, voorbereid op de Hm. Ms. Tromp, op 28 febru ari 2011 mislukt faliekant. Zou de admiraal het personeel, betrokken bij het helikopter fiasco, eveneens een medaille op de borst hebben gespeld? Overigens, die Moammar al-Qadhafi heeft zijn volk weinig goeds gebracht, maar het rapaille wat daar nu rondwaart, is evenmin voor de poes. Winkelen, maar dan anders Soortgelijke gevoelens bekruipen mij bij het lezen van een artikel over een nieuwe winkel: Used Products aan de Koningstraat. Het moet een hele moderne winkel zijn. Als je in financiële problemen komt, breng je de dingen met waarde van huis uit daar heen. Je krijgt handje con- tantje. Binnen 20 dagen haal je het gebrachte terug, plus het geleende geld, en 20% rente. Alles opgelost In betere tijden noemen wij dit woekeren. Het is triest dat meer dan 1300 inwoners nu al gebruik moeten maken van deze winkel van lening. Blindgangers zijn van alle tijden. Logan Air opent een lijn- vlucht op Den Helder. Evenals bij een vorige poging is verzuimd om zich vooraf van een klantenkring te vergewissen. Wederom mislukt! Bollenboeren gaan niet over één nacht ijs, zeker niet als dat ijs op brak water ligt. Voor de aanleg van de kanoroute moeten duikers wor den geplaatst. Daarbij bestaat de kans dat door de keileemlaag wordt gegraven. Die laag houdt het zoute water tegen. Die beschermlaag moet dus in tact blijven. Zo niet dan komt het zoute water in het oppervlak tewater, met nare gevolgen voor 128

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 32