grond. In deze tijd van heli-krapte zijn de Belgen zo aardig om ons een Alouette-helikopter te lenen. Even wordt de eerste les vergeten: bij va ren staat alles aan dek vastgesjord. Een karretje is over het hoofd gezien en dat gaat aan de rol. Ongetwijfeld heeft de innige samenwerking in de Lage Landen geen deuk opgelopen. Op 8 februari is onze ondernemer uitvinder Kees Groot te zien in het programma van Wouter Klootwijk. Die Klootwijk presenteert 'de wilde keuken. De basiskennis uit over grootmoeders tijd haalt hij naar boven: van vis, paard, kool, tot schelpdieren. Groot past precies in dit programma. Hij laat zien hoe zijn methode werkt om mosselzaad te oogsten. En iets van een molen tje, voor gebruik boven én onder water. Vernieuwers, oorspronke lijke denkers hebben wij te over in onze stedelijke samenleving. Hun capaciteit vraagt om activering, om inzet. Het vraagt ook om afscheid te nemen van al die mensen die het te lang, te goed weten en wisten. Daar voor is moed nodig. In 2014 zijn er raadsverkiezingen: partijen, grijp uw kans. Is voor inbreken ook moed nodig? Tussen kunst en techniek Momenteel hebben rovers het op kunst voorzien. Internationale bendes bezoeken bij nacht en ontij musea en maken kostbare schilde rijen buit. In eigen huis is de Noor derkunstkring aan de beurt. Verder dan glasgerinkel gaat het verhaal niet. Een eigen inwoner breekt daar in. Wat zou hij hebben gezocht? Welk werk is daar kostbaar genoeg om te worden gepikt? Wellicht een stuk van Adriaan Biersteker. Som mige ideeën moeten worden gepikt. Bijvoorbeeld het gebruiken van applicaties op mobiele telefoons, iPads, laptops, en notebooks door bedrijven, maatschappelijke orga nisaties, en politieke partijen. In Den Helder heeft de Stadspartij de primeur. De Helderse kiezer kan nu meekijken wat er speelt in die par tij, in principe. Het realiseren van een crematorium ter plaatse heeft meer voeten in de aarde. In de jaren negentig van de vorige eeuw neemt de heer Jan Dop het initiatief om te komen tot een crematorium op de begraafplaats te Huisduinen. Het toenmalige college van B&W ziet dat wel zitten en er wordt driftig aan de plannen gesleuteld. De weerstand bij een aantal inwoners is groot en op het laatste moment weigert de gemeenteraad akkoord te gaan met de plannen. Meneer Dop wordt wel financieel schadeloos gesteld. Nu, een 20-tal jaren later, doet hij een nieuwe poging. De techniek is anno 2013 bijna helemaal perfect. De verbranding vindt ondergronds plaats, geeft geen geurtjes en heel weinig uitstoot van schadelijke stof fen. Zelfs de pijp als dreigende blik vanger zal ontbreken. Met andere woorden, het is er wel, maar je ziet het niet. Waarom er bij al die zeker heden niet meer dan 350 crematies per jaar mogen plaatsvinden, is niet duidelijk. Evenmin is duidelijk of het fort der forten, Kijkduin, al dan niet wordt verwoest. Tijdens de oor logen is het buiten schot gebleven, maar nu moet het gedeeltelijk in een glazen huis worden ondergebracht. Daarin komt dan een hypermodern hotel. De Menno van Coehoorn- stichting is voorspelbaar, in eerste instantie, mordicus tegen. Een der gelijke ingreep betekent verwoesting van dit unieke monument. Wat rest zijn de occasions Na de dealers van Mercedes Benz, Volvo en Volkswagen stoppen Fiat en Opel eveneens met de verkoop Schorpioen zinkt na 127 jaar bijna voor de tweede keer. 127

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 31