Veel nieuwe leden voor de Helderse ijsbaan. op de gladde ijzers en met warme chocolademelk. Op zaterdag mag iedereen schaatsen, ook in Juliana- dorp. Het mooie schaatsweekend levert de ijsclubs een paar honderd nieuwe leden op, waaronder enkele kwakkelleden. De sneeuw gooit roet in het eten, niet in de laatste plaats voor degenen die slecht ter been zijn. In vroegere jaren kun je op de gemeente nog wel eens foeteren als de woonstraten weer geen sneeuw ruimer of zout krijgen te zien. Die taak is uitbesteed aan de HVC en die gaat over vuilinzamelen en -ver- werken, over energieproductie, over megaprojecten en aandelen, en heel soms over gladheidsbestrijding. De laatste jaren zijn wij gewend aan het weggeven van scheepsbellen. Soms komt er eentje terug. Op dinsdag 22 januari is in de grote dokhal van het Marinebedrijf op de Nieuwe Haven het derde patrouilleschip van de Holland-klasse officieel in dienst gesteld. De plechtigheid is bijgewoond door defensieminister Janine Hennis- Plasschaert. Voormalig Tweede Kamervoorzitter Gerdi Verbeet doopt het vaartuig als Hr. Ms. Friesland. Zij geeft de bemanning een boek van de Friese schrijver scheepsarts Jan Jacob Slauerhoffi de vlootpredikant geeft de scheepsbij- bel en de Friese Commissaris van de Koningin Jorritsma geeft na 36 jaar bruikleen de scheepsbel terug. Daarvoor doet de scheepsbel dienst op de voormalige torpedobootjager Hr. Ms. Friesland. De minister stelt de aanwezigen, waaronder de Friese gasten, gerust door te benadrukken dat het schip echt Hollandse klasse is. In het laatste weekend van janu ari begeeft heel Nederland zich op glad ijs. Na een lange vorstperiode valt de dooi in, met sneeuw, ijzel en mist. Februari De aanslag onroerendezaakbelasting (OZB) valt deze maand vederlicht op de deurmat. De gemeente heeft de aanslagen 'slechts' verhoogd met de inflatiecorrectie. Daar staat te genover dat de huizen en gebouwen weer in waarde zijn gedaald. Wat er ook gebeurt met de waarde van onze huizen en panden, of met de inflatie, de opbrengst van de OZB staat als een paal boven water: tien miljoen euro per jaar. Een lager bedrag slaat een gat in de gemeentelijke begroting en in de politieke ambities. Geluk kig voor de inwoners zijn er in 2014 raadsverkiezingen; alle partijen zet ten hun ambities in de schijnwerpers, die dan nog gratis zijn. Oproep van oudgedienden Ruzies in de raad over alles en niets wekken licht de indruk dat gemeen tebestuur en volksvertegenwoordi ging hun verantwoordelijkheid niet nemen. Een aantal oudgedienden suggereert dit min of meer in een advertentie in de Helderse Courant van 5 februari. Dat is tekort door de bocht; zeker voor oud-bestuurders en oud-ondernemers die letterlijk en figuurlijk aan de stad hebben ge trokken als ware zij een dood paard (en hier en daar zelfs een spoortje hebben achtergelaten). Een gezonde invulling van Willemsoord en ver nieuwing van het stadshart, te mid den van een krimpende bevolking, toenemende sociaal-maatschappe lijke vraagstukken, voortdurende afslanking van de marinebedrijven, winkelsluitingen en een geweldig overschot van te koop staande wo ningen en bedrijfspanden maken het besturen van deze stad niet simpel. Maar, voor één keertje moet een dergelijk oproepje kunnen. Car navalsvereniging De Krabbetukkers doet het zonder een oproepje. De toegangskaarten voor Bastion Pierre vliegen als warme broodjes over de toonbank. In een onderzoek van Be- slist.nl staat Den Helder nota bene in de top tien van populaire carna valssteden. Wethouder mevrouw Pia Bruin overhandigt op zaterdag 16 februari de stadssleutel aan Prins Jan de Eerste. Hij kijkt uit naar een doorpakbestuur. Ach, als het blijft bij een deuk in een pakje boter, dan mogen wij niet klagen. Een deukje in de staart van een helikopter moet niet te vaak voor komen. Amper is de verf van Hr. Ms. Friesland droog of er wordt koers gezet naar de Antillen. De missie mist een eigen helikopter. De Lynx is voortijdig afgestoten en de NH90 komt moeizaam van de 126

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 30