De schepper van het beeld De Jut ter en ereburger van Den Helder, kunstenaar Kees Doolaard overlijdt op 8 januari, negentig jaar oud, in zijn woonplaats Anna Paulowna. Velen zullen met weemoed terug denken aan de culturele activiteiten op Kunstschip KEES. Ook deze ereburger moet vele jaren strijden tegen het stadsbestuur, én tegen de hoeders van de burgerlijke kunst en cultuur. Zijn bouwwerken op en langs de gracht maken dat vele handhavers van het gemeentelijke beleid zijn deur plat lopen. De kun stenaar raakt niet onder de indruk. Vooral dankzij ruimer denkende burgervaders is hem te manhaftig optreden bespaard gebleven. Willemsoord en stadshart: een Gordiaanse knoop Voor Willemsoord geldt dit voorals nog niet. De Oude Rijkswerf moet zich financieel zelf bedruipen, maar wordt eerst met handen en voeten gebonden. Er mag niets komen dat zelfs in de verte een bedreiging kan vormen voor de detailhandel in het centrum. Zonder blikken of blozen verklaart de 'centrummanager' dat de verkoop van zeeverse vis op de werf moet worden verboden. Die opstelling komt neer op zwaar de fensief gedrag van de ondernemers en protectionistisch handelen van het lokale bestuur. Jarenlang moest het Ravelijncenter knokken voor zijn ontwikkeling. Waar is het vrije ondernemerschap gebleven, waar is de vrije markt, waar is de vrijheid van de consument? Door zo te han delen zijn er alleen verliezers, Wil lemsoord komt niet tot leven én de binnenstad bloedt dood. Hoe kan Willemsoord een levendig deel van het stadshart worden als zelfs niet op de nautische monumenten mag worden gewoond. Wil de lokale Alexander de Grote op gaan staan! Gelukkig hanteert de opvang voor daklozen aan de Bassingracht het zwaard der gerechtigheid. Gedu rende de vorstperiode kunnen alle daklozen daar 's avonds en 's nachts terecht voor een warm bed en een warme hap. De volgende ochtend is het, als voor een ieder, even door bijten. Zo ook de heer Leo Bekker in Julianadorp. Deze knippende kapper is op 16 januari de klos. Niet alleen zijn auto is gestolen; ook zijn persoonlijke werktuigen, waaronder uiteraard veel scharen, zijn gepikt. Een dag later is de auto teruggevon den, in Hippolytushoef, zonder de scharen. Die blijken, later, achter de eigen rododendrons te zijn beland. Aankomst koning Winter Op vrijdag 18 januari opent ijsclub Den Helder de poort, alleen voor kinderen. Eigenlijk is het ijs nog iets te dun, maar de club is 50 jaar oud. Dat moet worden gevierd, Winter wil niet wijken. Jutter van het jaar Dirk Reitsma restaureert HD 2. 125

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 29