liep en zou kunnen verdrinken. Het was ook wel een heel klein bootje waarmee zij de oversteek waagden. Het jolletje was 3.66 m. lang en 1.40 m breed. Met twee volwassenen en twee kinderen is het vol. Ze hebben er wel veel mee geoefend. Mijn vader was een ervaren zeiler. In zijn jeugd heeft hij in Medemblik een zeilkano gebouwd, waarmee hij het IJsselmeer op ging. Vissers noemden het 'de Zwarte Dood', omdat het zon primi tiefbouwsel was. „Mijn vader heeft zijn plannen om uit bezet Nederland te vluchten vooraf wel met zijn familie besproken. Die vond zijn plan wel risicovol. „Je komt dan misschien nooit het land weer in", waarschuwde ze. „Je vergooit je toekomst." Toch kreeg hij de zegen van zijn ouders. Toen hij terugkeerde in 1947 was hij de grote held. Al moesten ze wel even wennen aan een Austra lische schoondochter die soms nogal luchtigjes deed over de strenge gebrui ken die in Nederland toen nog golden." Personalia Willem van Ingen (46) is onder houdsmedewerker bij de BAM. Hij werkt op NS-locaties in heel Noord- Holland. Hij is geboren in Haarlem en woont met zijn gezin in het na burige Spaarndam. Vissen is geen liefhebberij van hem geworden. Hij is scheidsrechter bij het zaalvoetbal topklasse district West 1 Ds. Broer de Jong (1881-1957) werd geboren in Makkum. Hij stamt uit een Workumse familie die ander halve eeuw lang met eigen schepen de zeeën bevoer, van de Oostzee tot Zuid-Frankrijk. Ondanks zijn aanleg voor exacte vakken ging hij op verzoek van zijn ouders theolo gie studeren in Leiden. Hij raakte geboeid door de Oxford-beweging, een 'verlichte' en optimistische stro ming. Hij werkte als NH-predikant in De Peel, Heemse, Ellecom en Me demblik (1932-1947). Hij trouwde in 1905 met Sara Maria van Houten uit Leiden. Zij kregen vijf kinderen. De pastorie aan de Westerhaven van Medemblik kijkt uit op het voor malige opleidingsinstituut voor de Nederlandse adelborsten. Abraham de Jong (1916- 1978) werd geboren in Heemse (Ambt Har- denberg) in de kop van Overijssel. Toen zijn vader predikant werd in Medemblik ging hij in Haarlem naar het Christelijk Lyceum, waar hij doordeweeks verbleef bij een tandartsgezin. Daar hield zijn oud ste zuster, An Koningsberger-de Jong, op wie hij zeer gesteld was, een oogje op zijn schoolprestaties. Van jongs af aan wilde hij bij de marine. Bij zijn aanmelding voor de opleiding aan het Koninklijk Insti tuut voor de Marine in Den Helder kwam hij niet door de medische keuring. Hij was net terug van een wandelvakantie met zijn oudste broer John over de gletsjers in de Alpen. Doordat hij geen zonnebril had gedragen, was hij sneeuwblind geworden. Hij kon de keuringsarts niet overtuigen dat hij sterke ogen had en dat de slechtziendheid wel over zou gaan. „Kom volgend jaar maar terug", zei de keuringsarts. Dat deed Bram, na een jaar stu die scheepsbouw in Delft. In 1944 trouwde hij met de Australische Joyce Medcalf. Zij kregen vijf kin deren. Jan de Jong 1945) is de oudste zoon van Abraham de Jong. Hij woont in Scheveningen. Door zijn werk als diplomaat heeft hij lange tijd in het buitenland gewerkt. Zo was hij Gevolmachtigd Minister in Bonn, plaatsvervangend Permanent Ver tegenwoordiger bij de EU in Brus sel en ambassadeur bij de VN in Genève. Zijn loopbaan sloot hij af als directeur-generaal Europese samen werking op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hij is getrouwd met Caroline Boon en heeft drie kinderen. W.P. Coolhaas (1914) was de zoon van J.H. Coolhaas, die leraar zee vaartkunde aan het Koninklijk Instituut voor de Marine was en Vriend en studiegenoot jhr. Jan Jacob Storm van 's Gravesande. (Foto Niod) tevens de watersportvereniging Helder Willemsoord Nieuwediep (HWN) in Den Helder oprichtte in 1929. Tijdens de oorlog zaten zij in Schoorl in het verzet. Beiden wa ren ervaren zeezeilers en schreven boeken over het zeilen op zee. Wim Coolhaas was in 1961 navigator op het houten zeiljacht 'Zwerver', waar mee kapitein-eigenaar Otto van der Vorm de Fastnet race won. Na zijn pensionering maakte hij met zijn vrouw een zeiltocht van vele jaren om de wereld. Wim Coolhaas over leed eind maart 1998. Pieter Barends (1900-1947) was de stille kracht achter de tochten van een aantal Engelandvaarders. Hij maakte hun 'notendopjes' zeewaardig. Hij had een zeilmakerij en winkel met watersportartikelen aan de Zuidstraat in Den Helder. Toen hij in de loop van 1941 met zijn gezin moest eva cueren, zette hij zijn activiteiten voort in Groote Keeten en Krommenie. Hij was getrouwd met Elizabeth Louwin- ger. Ze hadden twee kinderen. Bronnen: Vrijheid achter de hori zon, Jan Bruin en Jan van der Werff; Niod, archief Engelandvaarders; Tul pen voor Wihelmina, Agnes Dessing; De Koninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog, Ph.M. Bosscher; Mari neblad Alle Hens, mei 1987. 123

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 27