Afbraak van de Ouwe Helder in 1944. Langestraat, gezien vanuit de Middenstraat. een winkel in wijnen en gedistilleerd en heeft een zelfde zaak in de Van Galenstraat 78. In zijn boerderij op nr. 124 adverteert Klaas Kapitein met veevoer en 'puik beste' aard appelen. Zijn huisnummer is het hoogste van de even nummers in de straat. Op nr. 115 aan de overkant van de straat drijft Jan Glas zijn melkhan del. Andere winkeliers schieten mij niet te binnen maar het zullen er in totaal niet veel meer dan 5 zijn geweest in dit deel van de Midden straat en dat aantal steekt schril af tegen de 24 winkel- en andere be drijven in het eerste gedeelte van de straat. In de aantallen zijn niet begrepen de inwoners die als 'thuiswerker' (bv. naaisters) hun brood verdienen. Het is dan wel geen bedrijf maar laten we het toch even noemen, het Evangelisatielokaal aan het eind van de Middenstraat waar stichtelijke woorden worden gesproken en dat is wel goed voor onze straat waar het toch wel gebeurt dat er 'af en toe of meer' een 'knoop' valt. In het adresboek van 1933 zijn er voor het eerste gedeelte van de Mid denstraat in totaal 56 huisnummers genoteerd (met 85 zelfstandige be woners) en voor het tweede deel van de straat zijn dat 76 huisnummers (met opgeteld 95 zelfstandige be woners). Het totaal aantal bewoners in de straatinclusief echtgenotes en minderjarige kinderen is aan de hand van deze gegevens moeilijk vast te stellen. Wellicht enige hon derden. Afbraak We kunnen er ons geen voorstelling van maken hoe de situatie was toen de Duitse bezetter in 1944 het bevel gaf dat de gehele Ouwe Helder met de grond gelijkgemaakt moest wor den. Alle bewoners werden op zeer korte termijn gedwongen om hun woningen en bedrijven te verlaten (zie Den Helder '40-'45, De Afbraak door Harry Talsma, 1984 en Van Helder Buyrt tot Oud Den Helder door Jan T. Bremer,1991). De doch ter van smid Jan Blom vertelt van de verslagenheid en chaos die in de Ouwe Helder heersten toen de bewoners hun huizen en bedrijven moesten ontruimen en met alle soorten voertuigen met hun hebben en houden een goed heenkomen moesten zoeken. 'Befehl ist Befehl' gold ook voor de burgers. De Ouwe Helder veranderde in een enorme kale puinvlakte waarin geen straat meer te herkennen was. De bezet ter maalde er niet om. Op een opslagterrein in Alkmaar heb ik de ontelbare stapels deuren gezien die uit de panden van de Ouwe Hel der gesloopt waren, bestemd voor Duitsland maar dat is er nooit van gekomen. Niet meer dan een weemoedige her innering is er overgebleven aan de wijk die na de oorlog veranderde in eentonige nieuwbouw. Alleen oude plattegronden en kadasterkaarten wijzen ons nog de weg naar vroeger. 117

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 21