Middenstraat 54, kruidenier Jan van der Plaat. De zaak werd later overgenomen door Harry Uipkes. paard hebben bevonden want als het circus 'Olympia' van directeur Max Winter op een terrein aan de Singel zijn tenten heeft opgeslagen huren zij een paard van Selderbeek uit de Middenstraat dat in een uur is afgericht en dezelfde avond nog zal optreden, aldus een bericht in de 'Heldersche Courant' In de Ouwe Helder is alles mogelijk! Aan de overkant van Selderbeek is op nr. 69 het tabakswinkeltje van de weduwe Driessen-Bregman dat zij in april 1932 na 25 jaar overdraagt aan D. van Wieringen. Op de andere hoek van de kruising Middenstraat, Paardenstraat, even voorbij bakker Piscaer, is de krui denierszaak van Jan van der Plaat gevestigd op het adres Middenstraat nr. 54. Als Van der Plaat zijn handel voort zet in de Spoorstraat wordt de druk beklante winkel overgenomen door H.P. (Harry) Uipkes die o.m. met zijn zus Gré de clientèle bedient. Tegenover Uipkes, op de hoek Mid denstraat, Paardenstraat is op nr 56 de bakkerswinkel (filiaal van de 'De Volharding') van Herman Slort, een pand dat overigens door wisselende uitbaters bewoond wordt net als bij andere winkeliers in de straat. Luilak Het is wellicht overdreven om het eerste gedeelte van de Middenstraat met 9 steegjes het 'Broadway' van de Ouwe Helder te noemen maar er is drukte en vertier. We tellen liefst 24 bedrijven en bedrijfjes, 2 lagere scholen met kinderen die op straat voetballen en voor veel afleiding zorgen bv. als in de hele stad, dus ook in de Ouwe Helder, 'Luilak' wordt gevierd in de zaterdagnacht voor Pinksteren. Dan maken ze met hun 'slepen' van lawaai makend materiaal de straten onveilig. Op 11 november lopen de kinderen zin gend met een brandend lampion netje of een doosje met een kaarsje erin door de straat, Sintermaarten, de koeien dragen staarten, hier woont een rijk man, die veel geven kan en bellen ze aan om een centje te bietsen en al is 'een rijk man' in de Ouwe Helder met een verrekijker te zoeken, er wordt gegeven. Zo had Sint-Martinus het toch bedoeld? Venters Er is leven in de brouwerij. De bak kerskar van de 'De Volharding' en de melkwagen van 'Jong Holland' voorzien van prachtige verko perde melkbussen ratelen over de straatstenen. Cornelis (Kees) Koorn uit de Sluisdijkstraat (later naar de Parallelweg) duwt op eigen handkracht zijn invalidewagen met opbergruimte voort om hieruit iedere donderdag in de Ouwe Hel der allerlei soorten koffie en thee te verkopen. Venters in de straat prijzen luidkeels hun koopwaar aan (behalve 'Lange Gerrit' die prevelt) en soms zorgen straatmuzikanten voor het nodige vertier, vooral in de kermisweek, beginnend op de eerste maandag van de maand juli. Aal Kwinkelenberg met haar viskar vent met schelle stem haar scharren, schollen en gepen uit. Als ze bij de vrouw van smid Jan Blom komt met 'Blieft mevrouw nog een vissie' en vervolgens een afwijzende reactie krijgt, is Aal niet te beroerd om een sneer te geven, 'Ken het niet lije vandaag?'. 2e deel (voorbij de Paardenstraat met links de nrs. 71 t/m 171 en rechts 56 t/m 124) Natuurlijk pakt ook het verlengde, langste gedeelte van de Middenstraat na de Paardenstraat het een en ander mee uit de handel en wandel van het eerste gedeelte van de straat maar in mijn herinnering is dit deel van de straat met 'slechts' vier steegjes een stuk rustiger, vooral omdat er min der (grote) bedrijven zijn. Siem Vermeulen, 'coiffeur' heeft zijn kapperszaak op nr. 62 en even verder, op de nrs. 66- 68 op de hoek van de Pieter Grootsteeg (naar de Langestraat) is de slagerij van Simon Wit. J.A. London, voorheen Barba- rini, bezit op nr. 84 op de hoek van de Heersteeg (naar de Langestraat), 116 ipcJanturct»

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 20