Gerrit de Vroome, bijgenaamd 'Lange Gerrit', bekend volkstype, wonend in de Krommesteeg, een zijstraatje van de Middenstraat. hem de toepasselijke bijnaam 'Paar denpoot' oplevert. Uit de twintiger jaren van de 19e eeuw komt de vage herinnering bo ven aan het volkslogement van Sme- lik in de Middenstraat nr. 38, bijge naamd 'De Luis aan de Ketting'. Het is een toevluchtsoord voor zwervers, kermisgasten en andere passanten zoals het lompenhandelaartje Ber- nardus (Nardus) Meijer die onbarm hartig wordt nageschreeuwd door de Ouwe Helderse jeugd. Narduuuusü! Het verhaal gaat dat de gasten alleen in het logement mochten slapen als ze er zich eerst in een teil met warm water hadden gewassen (zodat de luizen aan de ketting waren gelegd). De zoon, Klaas Smelik (1897-1986), ooit machinist bij de koopvaardij, is later auteur van talrijke boeken die meestal de zeevaart als thema heb ben, bv. 'En altijd roept de zee. (1938). Lange Gerrit Aan de overkant van Pruiksma, op de hoek van de Jodensteeg waarin tot 1837 een schamel huisje als synagoge heeft gediend, is op Middenstraat nr. 47 de manufacturenwinkel 'de Duif' van mevrouw Brasser-Schoorl. Het geeft soms problemen bij de klanten als ze stoffen per el (68 cm) verkoopt waarbij ze met een snelle 'armbe weging' van (circa!) 68 cm de maat neemt. Mevrouw Brasser is n.l. nogal klein van (arm)stuk! De andere hoek van Middenstraat, Jodensteeg is op nr. 49 bezet door de bloemenzaak van Maarten Huijsing met ernaast op nr. 51, de bakkerij van Wiering. Bij nr. 55 kan je voor garen en band terecht in de winkel van A. van der Wal, getrouwd met de dochter van groenteboer Blom die tegenover hen woont. Op nr. 63, hoek Middenstraat, Krommesteeg (naar de Smidstraat) is de drogisterij met ver koop van verfwaren van De Bunje. In de Krommesteeg woont de ar moedige Gerrit de Vroome ('Lange Gerrit') die bij de huizen aanbelt om deemoedig zijn vage artikelen te verkopen of om een aalmoes te fluis teren. Ach, ach, het is wat, denk je, maar vergis je niet, want later bleek Gerrit een gefortuneerd man in Am sterdam te zijn maar dat is een ander verhaal. Giel Blom Michiel (Giel) Blom, bijgenaamd 'Klapbes' wonend tegenover de winkel van zijn dochter (zie nr. 55) heeft op nr. 42 zijn groentezaak. Hij is zijn tijd ver vooruit want hij introduceert de nieuwste elektrische machine om in slechts 1 minuut (per soort natuurlijk) aardappelen te krabben, worteltjes te schrappen en die allemaal kant en klaar te wassen! 'Geen vuile handen meer' moedigt hij hoopvol de huismoeders aan in een advertentie. Giel Jr., werkt later bij de groente veiling in de Van Speijkstraat, is lid van de Ouwe Helderse voetbalclub 'Heldersche Boys' en ook scheids rechter. Verder treedt hij op als tap- danser en zingt hij met twee andere jongens uit de Ouwe Helder, Joop ('Sum') ter Wal en Eppie Regeling in de bekende zanggroep 'De Krekel tjes' die binnen en buiten Den Hel- 114

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 18