Buitenkant-Hartog begint in 1935 een koopjeshal in de Spoorstraat. Een van de vroegere uitbaters Wil lem Verhagen verkocht zelfs marga rine wat hij voor alle duidelijkheid op zijn winkelraam had aangegeven, 'W. Verhagen. Margarine'. Het le verde een gedichtje op (misschien hangend in de winkel) dat ook als versje werd gezongen: Ik woon hier aan de straat, ik ken er alle mensen, de zegen van de Heer, wat kan je beter wensen, W punt Verhagen punt Margarine punt. De spreuk, maar dan zonder de margarinevari ant, is eveneens elders in het land gesignaleerd. Tegenover Eikie is op nr. 30 de zaak in 'galanterie, ijzerwaren en speel goed' van Greven die later wordt voortgezet door de familie Hermans van wie de jeugdige Herman in 1937 tijdens het zwemmen in het Noord-Hollands kanaal verdrinkt, een drama voor de familie en ook een schok voor de meelevende buurt waar iedereen elkaar kent. In de 'Heldersche Courant' wordt uitvoerig aandacht aan het ongeluk besteed. De redactie wijst in vet gedrukte tekst ouders nadrukkelijk op het grote gevaar van zwemmen zonder toezicht. Goed bedoeld na tuurlijk maar Herman was 16 jaar en wilde zo graag met zijn vriendjes zwemmen. Arme familie. Kromme Elleboogsteeg Op nr. 32 is de deftige banketbak kerswinkel, met als specialiteiten heerlijke tompoucen en taaitaai van Hendrik Burgers (door de jeugd 'Kale Kneu' genoemd) met naast de zaak de garage waarin hij zijn auto heeft gestald waarmee hij met zijn vrouw Jansje Bakker (van 'De Rook- ende Amerikaan' in de Spoorstraat) alleen op stille zondagmiddagen durft te rijden, niet in de ochtend want op zondagmorgen is de winkel gewoon open. De huiskamer van Hendrik en Jansje, op de hoek Middenstraat, Kromme Elleboogsteeg wordt in de sinterklaastijd leeggeruimd voor de verkoop van suikergoed, cho colade en marsepein waar wij ons kleumend, door de ramen kijkend, mateloos aan de zoete rijkdom vergapen. Op de andere hoek van de Middenstraat, Kromme Elle boogsteeg bevindt zich op nr. 34 de rijwielzaak van Karei Majolé met in de steeg zijn werkplaats. Karei, een aimabele man is zeer bedreven in de handel van o.m. Simplex-fietsen die hij later uitbreidt met de verkoop van DKW motoren. Oppassen, want als je als eerste je fiets ter reparatie aanbiedt en tegen de muur zet, is die het laatste klaar door de volgen de kapotte rijwielen die er tegenaan worden geplaatst! De Kromme Elleboogsteeg (uit komend in de Langestraat) is be kend door het vooral door vissers drukbeklante café, annex slijterij van Diet Mos op de hoek van de Langestraat. Het is gebeurd dat op een donkere nacht een zekere heer Moor na een gezellig bezoek aan het café, met wankele tred zingend door de schaars verlichte steeg richting Middenstraat zweeft. Louis van Loo (raadslid en later wethouder) die tegenover de Krom me Elleboogsteeg in de Midden straat 43 woont is wakker geworden door het gezang en herkent door het dakraam direct de alom bekende Moor. Hij kan het niet laten en roept hard: 'Moortje!!!' die verbijsterd halt houdt, op zijn knieën neerzinkt en met omhoog geheven armen, ge lovend in het goede, jammert 'Ja Heer, ik kom'. Het verhaal moet waar zijn want het komt ook voor in het boek (1981) van Cees Schellin- ger, O die Ouwe Helder. De humor ligt toch op straat? Luis aan de ketting We winkelen verder in de Midden straat. Naast Majolé is op nr. 36, on geveer tegenover de Jodensteeg (lei dend naar de Smidstraat) de slagerij van de uit het Friese Heeg afkomstige Piet Pruiksma (voorheen Broersma), die ook paardenvlees verkoopt wat Middenstraat 47, manufacturenzaak 'De Duif' van mevrouw Brasser-Schoorl. Van de 3 dames voor de winkel, in het midden mevrouw Brasser-Schoorl met rechts haar moeder. 113

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 17