1 I E bkSferV fefe Middenstraat 36, Piet Pruiksma in zijn slagerij, met vermoedelijk zijn zoons Piet en Hetse. tigd van de gebroeders Hoogerduijn voor wie we veel ontzag hadden. De leidende figuur Klaas Hoogerduijn, een voorname grijze persoonlijk heid, woont in een deftig pand op het Dijkje. De Hoogerduijns beschikken in de Middenstraat in de nabije wer komgeving in ruime mate over al of niet braakliggend opslagterrein zoals bv. het door een schutting omheinde terrein voorbij school 3. Door de broers wordt met vooruitziende blik de 'Eerste Heldersche Glasverzeke ring, Gebrs. Hoogerduijn' opgericht. Naast het bedrijf van Hoogerduijn, hoek Middenstraat, Hoeksteeg (naar de Langestraat) precies tegenover School 3 heeft op nr. 22 schoenmaker Gerrit Schotting zijn nering. Gerrit is een hartstochtelijk liefhebber van de duivensport maar heeft vooral faam als de taaie en als een terriër ver dedigende back van de H.F.C. Helder, spelend aan de Bolweg (een zijwegge tje van de Middenweg). De liefde voor zijn club blijkt zonne klaar uit de wedstrijdaankondigingen voor zijn raam. Als de wedstrijd tussen de plaatselijke clubs Helder- H.R.C. (te vergelijken met twee ver schillende 'vijandelijke' religies) aan bod komt, dan weten we dat we de nachten ervoor niet kunnen slapen van de spanning. Eikie De wandeling voortzettend door de Middenstraat, voorbij de School straat en school 3, langs het opslag terrein met schutting van Hooger duijn, ontdekken we links een klein doodlopend steegje. Doodlopend? Welnee, want als je aan het einde ervan een poortje opent kom je even verder in de Smidstaat terecht. Eigenlijk vormt het steegje (ook 'Middenstraat' genaamd) met een zijsteegje, een soort hofje van vijf huisjes waarvan ik me de bewoners Luider, Iedema, Spijkerman, Bergen van der Grijp en Kuijl herinner. Je moet het maar weten! Op de hoek van het steegje en de straat is op nr. 39 het door ons druk bezochte knusse kruidenierszaakje waar de joodse winkelier M. Bui tenkant (bijgenaamd 'Eikie'), ook snoepgoed verkoopt, zoals duim- drop, zoethout, veterdrop, in papier verpakte toffees (in een enkele toffee heeft hij een lootje gepeuterd waar mee je snoep kan winnen, altijd spannend), sigaretten enz. Na zijn dood in 1932 neemt D.A. Hartog als kelner voor bruiloften en partijen hier ook zijn intrek. Mevrouw E. -- - r- :-•* r v F'i "w Middenstraat 38, volkslogement bijgenaamd 'De Luis aan de Ketting' van Klaas Smelik. 112

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 16