Middenstraat. Den Helde Hoek Dijkstraat nr. 14 en Middenstraat. Tabakswinkel van Jacob Mantel, later voortgezet door Klaas Blom. Iets verder in de straat links de kapperzaak met op de zijmuur de tekst: "Salon voor Scheren en Haarsnijden". der vormden, allemaal van oudsher bekende straten (Helderse straatna men, door Wim Stoll, 1986). Natuurlijk, de Smidstraat had een belangrijk verleden omdat er ooit een raadhuisje heeft gestaan en daar de eerste bestrating van de buurt was aangelegd vanwege het bezoek van keizer Napoleon en natuurlijk was ook de Langestraat een toonaangevende straat maar het kloppend hart van de Ouwe Helder werd toch echt bepaald door de tussenliggende Middenstraat die door steegjes en straatjes met beide eerdergenoemde straten verbonden was, zoals op bijgaande plattegrond van het jaar 1939 te zien is. Middenstraat (Ie gedeelte t/m de Paardenstraat, links de nrs. 1 t/m 69 en rechts 2 t/m 56) In mijn herinnering, zo omstreeks het jaar 1934, wandel ik komend van het Helden der Zeeplein via de Dijkstraat, naar links en rechts kijkend, de Middenstraat in, de ge zellige straat met de meeste handel en drukte. Wat er tien jaar later aan rampzaligheid mee is gebeurd, weet ik dan gelukkig nog niet. Beginnend, op de linkerhoek van de Dijkstraat (nr. 14) en de Midden straat herken ik de tabakswinkel van Jacob Mantel (depothoudster wed. Jordans) die in 1927 wordt overgeno men door Klaas Blom. De eerste twee stegen aan de rech terkant in het begin van de Midden straat zijn de Draaisteeg en de Blom- steeg die uitkomen in de Langestraat. Aan de linkerzijde van de Midden straat, ongeveer tegenover de Draai steeg is op nr. 9 de kleermakerij van H.M. Slijkerman waarin eerder was gevestigd de kapperszaak van Van Deutekom die vervolgens naar de Kanaalweg en later naar de Konings traat verhuist. Op een muur van het pand is nog vaag een tekst zichtbaar, 'Scheren en Haarsnijden'. Op nr. 11 woont Jan Blom de smid, junior wel te verstaan want schuin aan de over kant van de straat werkt hij (als op volger) bij zijn vader Cornelis Blom, wonend op nr. 16. Diens woning is onverbrekelijk gekoppeld aan zijn smederij net om de hoek in de Blom- steeg. Nog ruik ik de branderige geur als er daar bij een paard een nieuw hoefijzer wordt aangebracht. Maju Tegenover de Blomsteeg aan de linkerzijde van de Middenstraat naast Jan Blom heeft het echtpaar F.H Brondsema op nr. 13 een zui- velwinkel met als buur op nr. 15 het schildersbedrijf van de familie Schooneveld. Hun zoon Joop is later een uitste kende linksbuiten in het eerste elftal van de rasechte Ouwe Helderse voetbalclub 'Watervogels'. Op nr. 17 naast Schooneveld is de groen tewinkel van W. de Groot (eerder van A. Moelker) en enkele tiental len meters verder vind je op nr. 21 alweer een winkel, op de hoek van de Schoolstraat (de verbindingsstraat met de Smidstraat) van bakker Leo Th. Mahieu. In de Ouwe Helder was de naam Mahieu slechts bekend als 'Maju' en niet anders. 'Doe nou maar gewoon, dan doe je al gek genoeg' was het devies in de Ouwe Helder. De bakkers Mahieu pasten zich hier moeiteloos bij aan en Leo heeft eens reclame gevoerd met: 'Wat eten we nu, Brood van Maju!', zo vertelde het familielid Stan Mahieu. Meester van Hoek Op de andere hoek van de Mid denstraat en de Schoolstraat bevindt zich het 'kenniscentrum' voor de jeugd in de Ouwe Helder waar les gegeven wordt in het lager onder wijs op de benedenschool nummer 4 van meester Langhorst, (ingang in de Schoolstraat) met in hetzelfde sombere gebouw maar dan om de hoek in de Middenstraat de boven school nummer 3 van meester Tref fers, met als voorganger de uit Jor- werd afkomstige meester Van Hoek, een markante man met een grote witte baard, die zich sterk inzette, ook lang na zijn pensionering, voor het speeltuingebeuren in de Ouwe Helder. Op beide scholen wordt aan de kinderen de nodige kennis bijgebracht, in de eerste klas via de leesplankjes van de Apen, de Noten en de Miesen tot in de hoogste (van de zes) klassen over de Slag bij Hei- ligerlee en de wanhopig makende staartdelingen die altijd op 'nul' moesten uitkomen. 110

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 14