Verloren Dijk vergraven De Nieuwe Sandtdijck of Garstdijk werd vanaf de jaren 1800 de Verlo ren Dijk genoemd Aanleiding voor deze naam zou kunnen zijn dat polder er niet is gekomen. Het was zelfs een officiële naam. Want in een krantadver tentie van 21 april 1874 wordt een openbare verkoop aangekondigd bij de boerderij van de weduwe Hoornsman in het Koegras aan de Verloren Dijk. In 1911 werd de dijk nog genoemd in de route om een stoomtramweg aan te leggen tus sen Schagen en Den Helder. En het werd tot in de jaren 1920 gebruikt als doorgangsweg van de Koegras naar Huisduinen en Den Helder. De Nieuweweg tussen de Doggers vaart richting Tuindorp bestond pas vanaf 1938. Een ander opvallend feit is dat in mei 1922 de ligging van de Verloren Dijk gebruikt werd voor de aanleg van de waterleiding vanaf de duinen door de Koegras. In de jaren dertig van de vorige eeuw werd de dijk afgegraven. In de Hel- derse Courant van 19 april 1930 stond in een artikel: "Wanneer men langs de Verloren Dijk zijn weg neemt, hetzij per rijwiel of met een ander middel van vervoer, zal het een ieder wel opgevallen zijn dat de zogenaamde Verloren Dijk nu geheel verloren gaat, daar de tegenwoordige eigenaar van die percelen grond, de N.V van de Bergs Kwekerijen, het land, grenzende aan de Doggersvaart, met de beschik bare grond van de dijk op de juiste hoogte brengen, die nodig is voor de bloembollencultuur en de plaats waar de dijk gelegen heeft eveneens voor dat doel geschikt gemaakt is. Maar met dit al, de Verloren Dijk raakt daar ter plaatse geheel weg, al blijven er nog genoeg overblijfselen op de gron den van de belendende eigenaren. In de mobilisatiejaren werd de dijkveel gebruikt als oefenterrein der militai ren om daar de zogenaamde kardoes jes af te schieten voor plaatsbepaling. Vele Heldersen zullen met mij nu nog eens terugdenken aan de dagen, die wij daar in zorgloosheid, als militair te verstaan, sleten". De Alkmaarse historicus Johan Belonje (1899-1996) schreef regelmatig artikelen over de Noordkop voor de Helderse Courant. In het jaar 1932 schreef hij over het vergraven van de Verloren Dijk: "In de afgelopen maanden november en december heeft men in het Koegras, bezuiden Den Helder, grote verande ringen kunnen bespeuren in het daar gelegen terreingedeelte, waar zich de zogenaamde Verloren Dijk bevond. Want waar tot voor kort op die plaats zich de oude dijk van het Koegras, de Verloren Dijk, vertoonde, is thans geen dijk meer te zien, daar alle ter rein hier vlak gelegd is en het vele overtollige zand van het dijklichaam wijd en zijd werd weg gegraven. De plek, ook wel genaamd de Pruisen- hoek of de hoek van Pruisen Hendrik, vertoont thans niets meer van de oude dijk, en niets meer van dat aar dige einde van de dijk, die na in een sierlijke bocht een poel, restant van een oude doorbraak, omvat te heb ben, tegen de Donkere Duinen zijn eindpunt vond. Het smalspoor heeft het zand weggebracht, datzelfde zand wat eens door werkzame handen van vele dijkwerkers met hun kruiwagens werd aangevoerd". Bij de vergraving van de dijk ter plaatse van de Pruisenhoek (nabij de Donkere Duinen) kwam dwars op de as van de dijk een oud sluisje te voorschijn. Het was van metsel werk gemaakt met een stenenbo dem en had een lengte van circa 15 meter met een breedte van circa 1 meter. Eerst werd gedacht dat het tijdens de dijkaanleg in de 17e eeuw was aangelegd. Maar na onderzoek werd vastgesteld dat het steen- en metselwerk dateert uit de 18e eeuw. Want het gebruikte formaat gele handgevormde baksteen is 18e eeuws en uit Friesland afkomstig, maar ook de gelijkmatige wijze van metselen duidde op die periode. Bronnen Het zuidoostelijk deel van de afgegraven Verloren Dijk als weg langs de bollenvelden. Op de achtergrond de Nieuweweg ter hoogte van de bollenschuur van Van der Vlugt. Oude kaarten en de geschiedenis van de kop van Noord Holland, J. Westen berg 1961. Oude kaarten en de geschiedenis van het voormalig eiland Huisduinen, J. Wes tenberg 1956. Beknopte geschiedenis van Huisduinen en Den Helder, A. Korff 1958. De bedijking van het Koegras, door Mr. J. Belonje (1926). Helderse Courant, diverse jaargangen. Internet, Google Earth. 108

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 12