De Verloren Dijk Rens Schendelaar In het landelijk gebied ten zuiden van Den Helder bevinden zich nog een aantal sporen die herinneren aan vroegere bewoners. Zo loopt vanaf de Nieuweweg tussen de Dog gersvaart en Middenvliet een smalle schuine asfaltweg het land in. Het is te herkennen aan de kleine bunker die bij de inrit aan de Nieuweweg staat. De weg loopt naar het voor malig Marine hoofdkwartier en het antennecomplex. Van oorsprong is het de loop van het waterkerende dijkje dat in 1640 tussen het nabij gelegen nollengebied De Garst en de Donkere Duinen is aangelegd. Bedijking In 1610 werd langs de zeekust de Zanddijk (Van Oldenbarneveltsdijk) aangelegd. De dijk lag tussen Cal- lantsoog en het zuidelijkste puntje van het voormalige eiland Huisdui nen (nu restaurant Duinoord). Anno 2012 is van de oorspronkelijke dijk niets meer terug te zien. Want nadat deze was voltooid verdween het lang zaam onder stuivend zand dat zich tot hoge duinen vormde, wie van Den Helder naar Callantsoog gaat rijdt er langs. De dijk beschermde het land tegen het Noordzeewater, maar het land bleef nog lange tijd blootgesteld aan overstromingen van de Zuiderzee. Na verloop van tijd vielen de gorzen en zandgronden door aanslibbing droog en werd het voor beweiding geschikt. Het gebied werd het Bui- tenveld of Koegras genoemd. Het liep alleen nog bij storm en hoge vloed onderwater. In de tweede helft van de zeventiende eeuw lag het zover droog dat bedijking met kleine dijkjes lonend zou zijn voor landwinning. Geen inpoldering De Alkmaarse dijkgraaf Elias Capel- man was de eerste die een verzoek aan de Staten richtte om toestem ming tot de bedijking van onder andere de Koegras. Hij gaf aan dat veel land gewonnen zou kunnen worden. Op 2 december 1609 kreeg hij octrooi dat voor zes jaar geldig was. De Staten stelden daarbij vast dat de grens van de te bedijken landen gevormd moest worden van beginnend aan het noordoosten De 17e eeuwse Nieuwe Sandtdijck (of Garstdijck) tussen de Donkere Duinen en de Garst. Later bekend als de Verloren Dijk, zie pijl. 106 Il.ortffn KOOCH huift m cforfcm Schooien

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 10