Jo Vorster-de Korte met haar zoontje Robert te midden van haar broer Bartel en hun grootouders Van Lelyveld van Cingelshouck. (Foto dr. Rudolf de Korte) de Soembastraat in Den Helder. In 1935 vertrok Vorster opnieuw naar zijn geboorteland met de K XVII. Daar werd hij gedetacheerd op de K XV en Hr.Ms. Java. Zijn vrouw en zoontje verhuisden inmiddels naar Den Haag. Twee jaar later zette Vorster zijn carrière voort in Nederland. Aan boord van de Schorpioen maakte hij deel uit van de inschietcommissie. In 1939 werd hij betrokken bij de overname van een aantal torpedo's in het Duitse Kiel. En hij werd be noemd tot plaatsvervangend lid van de commissie die was belast met het afnemen van de eindexamens van de adelborsten. Nadat hij korte tijd De 013 aan de steiger in de Buitenhaven van Den Helder. (Collectie Archiefdienst OZD). mei 1928 uit Rotterdam. Ondanks een kleine aanvaring in Marseille met het Noorse schip Belridge maar dankzij een recordsnelheid van 17 mijl per uur arriveerde het binnen een maand in Batavia. Het was de eerste Nederlandse mailstomer die was voorzien van liften. Gegalon neerde liftboys brachten de passa giers naar de hoger of lager gelegen dekken. Dankzij de geluidsinstalla tie van Philips weerklonk overal aan boord de muziek van het strijkje. Ook uitzendingen van draadloze radiostations waren onderweg goed te volgen. Tijdens zijn verblijf in Nederlands Indië diende Vorster op Hr.Ms. Ze ven Provinciën en de onderzeeboten K XII en K XIII. Op 4 maart 1930 kondigde het echtpaar Vorster-De Korte in het Soerabajasch Handels blad de geboorte aan van Robert Edward. Hij zou hun enige kind blijven. Zij keerden in 1932 terug met de 'Johan van Oldenbarnevelt' van de Stoomvaartmaatschappij Ne derland. Hier werd Vorster bij de Onderzeedienst op Willemsoord geplaatst. Het gezin nam zijn intrek in een van de nieuwe woningen aan was belast met het bevel over de 09 werd hij commandant van de 013. Deze onderzeeboot zou in juni 1940 op de Noordzee zijn ondergang en dat van 33 medeopvarenden wor den. De eerste commandant en de eerste Nederlandse onderzeeboot die het slachtoffer werden van de Tweede Wereldoorlog. Dr. Rudolf de Korte, vice-premier in het tweede kabinet-Lubbers (1986- 1989), vindt het onbegrijpelijk dat zijn oom commandant kon worden van een onderzeeboot. „Het was een forse man en dan in zo'n krappe ruimte. Mannen met het postuur 68

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 4