Stervende zeereus beroert het land Voor de buitrug Johannes (die Jo hanna zou moeten heten) is ook een tweede leven weggelegd, maar dan anders. Zij strandt op de Ra zende Bol en blaast op 17 december de laatste adem uit. Pogingen om het dier te redden, leiden tot een verdeeld Nederland. Er wordt wat af getwitterd. Zelfs is gesteld dat de walvis moet sterven, omdat mu seum Naturalis in Leiden geld wil verdienen met het exposeren van het skelet. Tijden veranderen. Op de lagere school hebben duizen den kinderen en hun onderwijzers met bewondering gekeken naar de schoolfilm Walvis In Zicht. Op het fabrieksschip worden aan de lopende band walvissen gefileerd. En die levertraan helpt ons mooi de winter door. Tien jaar later, op 21 juli 1964, verkoopt Nederland de Willem Barendsz II aan Japan. Een halve eeuw later laat het sterven van een buitrug, zo dichtbij, zichtbaar Buitrug Johanna gestrand op de Razende Bol. (Foto Adrie Vonk) en voelbaar, niemand onberoerd. Aan het eind van het jaar wordt meer en meer vooruit geblikt op dat wat ons te wachten staat in 2013. Nee, niet de nieuwe belastingschijven, verzekeringspremies, BTW of rood staan. Nee, naar leuke feesten en evenementen. De verwachtingen aangaande Sail Den Helder zijn hoog gespannen. Nu al zijn 25 schepen ingeboekt. Het aantrekken van me vrouw Jeannette Blij dorp-Jonker als directeur Sail Den Helder is een gou den greep. Het overdragen van de gemeentelijke Reinigingsdienst naar de Huisvuilcentrale (HVC) is een minder gelukkige greep. Zeker voor de personeelsleden die mee moesten gaan. De aan hen meegeven zeker heden zijn helemaal niet zeker. De HVC lijkt het slachtoffer van over moedige bedrijfsvoering. De kernac tiviteit, de corebusiness, is inzamelen en verwerken c.q. verbranden van vuil. Dan moet zo nodig voor 75 miljoen worden meegedaan aan een windmolen avontuur, Typhoon Capital. De naam alleen al doet de wenkbrauwen fronsen. Nu moet er worden bezuinigd. Dat krijg je als een nutsbedrijf zich gaat opstellen als een commerciële onderneming. De kernactiviteit van een school is goed onderwijs verzorgen. Beroepsonder wijs aan Zee in Den Helder doet dat. De Volkskrant heeft de beste scholen in Nederland gepubliceerd; Beroeps onderwijs aan Zee zit in de top! Met muziek het jaar uit Na een laagje sneeuw en ijs, en een lange, natte stilte dient de kerst zich aan. Pleinen, win kelstraten en kerstbomen zijn verlicht. In kerken en zalen zijn de traditionele kerstconcerten: in de Lutherse kerk is het close- harmonykoor Bright Voices te horen en het koor Bjerjozka, het koor Flamboyant zingt in De Draaikolk, het vrouwenkoor No Name in De Brug, Accorde- onola speelt muziek in de Petrus en Pauluskerk. In deze kerk geeft het Neva Ensemble uit St. Petersburg een bijzonder mooi concert. Naast Russi sche kerkmuziek staat er muziek van befaamde Russische componisten op het programma. De laatste klan ken zijn nog niet verstomd of er ligt al een hangdossier op straat, op de Beatrixstraat. Sedert jaren kenmerkt de discussie zich door bestuurlijke twijfel: wel of geen autoverkeer in de straat. Nu wekt de inrichting de suggestie dat zij autovrij is. Als de voetganger met verschroeide veters is ontkomen, weet hij wel beter. Op 27 februari 2013 komt er over het al dan niet autovrij zijn een stadsdebat. Tot slot mogen de aanwezigen hun stem uitbrengen, via stemkastjes. De opmerking "Wij willen van de Beatrixstraat een Helderse Champs- Élysées maken", doet het ergste vermoeden. Dus, komt allen! Nu betekent inspraak van de burger niet per definitie een mooi resultaat. Een recent voorbeeld is de naamgeving van het nieuwe zwembad: Heersdiep. Dat is toch drie keer niks!? De duik- toren gaat Triton 12 heten. Daarbij kan men zich iets voorstellen. De echo van wijlen Triton voor Jeugd en Jongerenwerk klinkt immers nog in de straten. Edoch, als de toren in de volksmond De Snertpan heet, dan heet het De Snertpan. Na deze voet zoekers knalt het vuurwerk als in een climax naar 1 januari 2013. De vuur werkverkoop is een daverend succes; meneer Van der Plas heeft zijn inves tering in de vuurwerkbunker dit jaar al terugverdiend. Het illegale vuur werk overstemt evenwel het legale. Dat gebeurt zelden. Serious Request is niet zeldzaam. Sinds 2004 orga niseert de Nederlandse zender 3FM jaarlijks acties voor goede doelen. Centraal staat de inzet van het me dium radio. De discjockys van 3FM komen dit jaar in actie tegen babys- terfte. De dj's Josh van den Berg en Joël Visser verzorgen in Den Helder een 24 uurs radiomarathon via de LOS Den Helder. In onze stad levert de actie een 90.000 op. Lan delijk zamelt 3FM Serious Request 12.251.667 in. Niet onvermeld mag bakker Peter Dunselman blijven. Hij bedenkt Serious Requestbroodjes die er landelijk ingaan als koek. De gemeenteraad doet op initiatief van de PvdA-fractie ook mij; de leden dragen uit eigen zak 362 bij. Zo kan het ook, even is er geen crisis. 95

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 31