de Witte Bioscoop aan de Konings traat. De laatste is in 1983 gedeel telijk gesloopt en verbouwd tot een aanstootgevend winkelpand. Ja, in 1983, en wij staan erbij en kijken er naar. Even is er aan het eind deze maand de hoop dat er bouwkundige onderdelen bewaard zijn gebleven, weggewerkt achter de gevelplaten. Het mag niet zo zijn. Alleen dankzij de alertheid van meneer Wittenberg zijn de ramen in glas en lood ge red. Ach, een welstandscommissie heeft ook recht op vakantie. Weer later moet Rialto het loodje leg gen. Utopolis wil zich vestigen op Willemsoord, op voorwaarde dat Rialto sluit. De gemeente betaalt de prijs en weg is Rialto. Dankzij het gedwongen vertrek van Zevenscoop uit School 7 is Rialto weer in ge bruik, overeenkomstig zijn bestem ming. Er zijn mooie films - wel wat vaak tranentrekkers - te zien in een sfeervolle ambiance. Het tranen- trekken lijkt voor de Koninklijke Marine even voorbij. Met minister Jeanine Hennis-Plasschaert heeft de zeemacht het goed getroffen. Op 22 november is zij op werkbezoek in Den Helder. Overigens is er geen ministerie dat zoveel uiteenlopende, soms zelfs schilderachtige bewinds lieden heeft gekend dan Defensie. Oud-burgemeester Gmelich Me- ijling heeft zeker kleur gegeven aan het grijs. Monumentale zeedijk in beeld Wat is november zonder een harde najaarsstorm. Wel, op zondag 25 november raast hij over het land, een echte Zuidwesterstorm. Op de dijk zijn veel kijkers die graaien, naar vas tigheid. Helaas, een storm eist altijd slachtoffers. Ongeveer 110 km ten noorden van Terschelling verliezen twee mannen van het Britse vracht schip Timberland het leven. De samenwerking tussen de gemeente en Woningstichting kent geen storm. Zij gaan voor het Stadshart en Nieuw Den Helder. Het lijkt warempel wel of de begrenzing daarvan flexibel is. Waarom in de duinen - de Streepjes- berg - kapitale villas moeten komen, in deze tijd, is raadselachtig. Waarom nu op de plek van 't Huys Tijdtver- drijf een flatgebouw moet komen, is een raadsel. De krenten zouden bewaard moeten worden, voor later. Tot op heden is strak vastgehouden aan de visie van het bureau Quadrat, zoals neergelegd in het Structuurplan Stadshart Den Helder 2020. De lijn station - zeedijk moet groen worden. Die dijk moet zichtbaar worden, staat centraal in alle visies. Want 'op die dijk is er de in Nederland zeld zame beleving van echte dynamische natuur.' Verder staat er 'met aan de dijk de collectieve natuurbeleving van het einde van het vasteland van Europa, het Gibraltar van het Noor den.' Den Helder staat een eeuw be kend om haar gebrek aan stedelijke planning. Geopperd is dat dit een gevolg is van een juttersmentaliteit. Overigens is het niet mogen bouwen aan de dijk de visie van externe des kundigen. Van de Kanaalweg, in cluis de locatie 't Huys Tijdt, kan de mooiste straat van Den Helder wor den gemaakt. Als bij de dijk wordt gebouwd, dan moet dat planmatig. Dan verdient het plan van Andries Pruiksma voor een stadhuis op die plek, uit de jaren 90, heroverweging. Woningstichting heeft al eens aan de dijk gebouwd, aan de Kanaal- weg. Dat is geen succes geworden, de appartementen zijn bepaald niet levensloopbestendig. Het complex is bijna afgeschreven en kan worden meegenomen in een brede aanpak. Daar ligt een nieuwe uitdaging voor de gemeente en de corporatie, als herhalingsoefening. Hiermee haalt Den Helder de landelijke pers niet; wel met de paspopboef. Wat heet. Een man uit Litouwen is zijn geluk komen beproeven in onze stad, en dat ligt niet op straat. Bij het zoeken van dat geluk, krijgt hij het koud. In de havenwinkel (de Coöperatieve In- en verkoop Vereniging Den Helder, de CIV) liggen stapels warme truien. De man legt er één klaar en breekt later in. Bij het afgaan van het alarm gaat hij staan als een paspop. In Am sterdam is met het verkleed stokstijf staan geld te verdienen. Dit levend standbeeld is overgedragen aan de politie. December Tot de raadsverkiezingen in maart 2014 zal het college van Burgemees ter en Wethouders moeten werken met wisselende meerderheden. Er is geen meerderheid in de gemeen teraad, die het college een politieke basis geeft. In feite is er niets nieuws onder de zon. Dit college werkt al de gehele bestuursperiode met wisselende meerderheden. Naast bestuurlijke leiders zijn er ook rondleiders. De laatstgenoemden verdienen veel waardering voor hun vrijwilligerswerk. Eén man steekt er letterlijk en figuurlijk met kop en schouders bovenuit: de heer Theo Popma. Met zijn verteltrant en indringende persoonlijkheid weet hij jong en oud aan zich te binden. Hij kan meer. Theo is gefascineerd door de kleine korporaal, Napoleon Bonaparte. In vele referaten heeft hij de keizer, en zijn doen en laten beschreven. Er moet een weg zijn om die toegankelijk te maken voor het lezerspubliek. Het toegankelijk maken van de bodemvondsten uit de Torp is eveneens gewenst. In een reeks van jaren zijn er tijdens bouw activiteiten voorwerpen uit lang vervlogen tijden naar boven gehaald. De vondsten zijn niet altijd specta culair, maar in de loop der jaren is er een indrukwekkende verzameling ontstaan. De Schooten bestaat in 2013 vijfentwintig jaar. Archeoloog Gerard Alders brengt de suggestie in om ter gelegenheid daarvan een ex positie in te richten. Beste man, wat let je? Dan kan zichtbaar worden gemaakt dat De Schooten als een feniks uit de as is herrezen. 94

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 30