De Raad van Bestuur MCA Gemini Groep heeft geconcludeerd dat zijn plan zo slecht nog niet is. Wij krijgen een systeemziekenhuis Wanneer krijgt de samenleving haar voorzieningen terug, wanneer val len die voorzieningen weer onder toezicht van het openbaar bestuur, wanneer worden al die raden van bestuur bij decreet opgeheven, al die directeur-bestuurders afgezet? Het is tijd voor een nieuwe sociale revolutie. Markante oud-directeur overleden Willemsoord is een schitterend cultuur-historisch complex. Helaas is dit cadeau van het Rijk te zwaar voor de stad. Bij de achtereenvol gende fantasie-invullingen blijft het aantal bezoekers te gering om quitte te spelen. Daarbij komt dat teveel 'ondernemers' op de pot stroop afkomen, louter en alleen om snel willen cashen. Het zal duidelijk zijn wie het gelag moet betalen: de Helderse burger. Onvrede bij de gemeenteraad over de gang van zaken op Willemsoord leidt op 13 juni 2005 tot een onderzoek naar het handelen van Burgemeester en Wethouders. Nu, IV.2 jaar verder, komt er een tweede onderzoek. Een knappe onderzoekscommissie die daar chocola van kan maken. Het zou wel eens kunnen dat er een kluwen van acties en transacties bestaat dat moeilijk te ontwarren is. Onduidelijkheid is er altijd als het feest van Sint Maarten in het week end valt; dan wordt het een rom meltje. De winkeliers moeten op de zaterdag geen schorre keeltjes met lampionnen in de zaak, en ondanks alle heiligheid kunnen zij hun licht jes niet tonen op de zondag. Dit jaar is helemaal een ramp; er moet zelfs worden gelopen zonder storm en slagregens. Op 15 november is Jan Roos over leden, de oud-directeur van de Hogere Zeevaartschool, nee, van het Nautisch College Noorderhaaks. De visserijschool hoort er immers ook bij. Jan Roos is in zijn dagen een autoriteit, en misschien wel een beetje autoritair. Hij heeft veel voor het onderwijs betekend. Met pijn in het hart zal hij het verplicht inwis selen van de Hogere Zeevaartschool voor de Hoge School voor Petro leum- en Gastechnologie hebben aanschouwd. Historisch is de door hem georganiseerde 'schoot an. Op 19 januari, de verjaardag van de beschermvrouwe, prinses Margriet, biedt hij de plaatselijke hoogwaar digheidsbekleders en wat daarvoor door gaat, de gelegenheid om een toost uit te brengen op Hare Majes teit, en een vorkje vis mee te prik ken. Zij die niet op de gastenlijst staan, horen er niet echt bij, volgens de spraakmakende gemeente. De stad is hem dank verschuldigd. Om het Werfkanaal en het Boeren verdriet uit te kunnen baggeren, moeten de historische schepen tijdelijk verkassen naar het bas sin. Zonder die schepen zijn de kaden kaal. Daar staat tegenover dat het bassin tot leven komt, er prachtig uit ziet. Dat baggeren maakt het voor Sinterklaas niet eenvoudig om in Den Helder aan wal te gaan. Dit jaar geen stoomboot, maar nota bene een rubberboot. Creatief gevonden, maar geen pan. Voor zijn paard Amerigo is beter gezorgd. De KPN-winkel in de Kroonpassa- ge heeft voor het paardje-zwaar- beladen een eigen parkeerplaats geregeld. Van oude gebouwen, de spullen die voorbij gaan De historische verenigingen willen ook het nodige regelen. Zij willen met een hink-stap-sprong een Hel ders Historisch Centrum bereiken. Begin dit jaar is de Helderse Ver eniging voor Sociale Geschiedenis te verstaan gegeven dat zij haar archiefruimte op het terrein van het Luitenant-kolonel Maaskamp moet verlaten. Na bijna 12 jaar moet de vereniging vertrekken, en wel voor 1 december 2012. Defensie stoot het complex, na ruim 60 jaar, af. Het vinden van een nieuw onderkomen is niet eenvoudig. Vooral omdat de inkomsten van de HVSG mini maal zijn. Toch is het gelukt! Wo ningstichting Den Helder helpt de HVSG uit de brand. Per 1 december 2012 is het archief annex werkruim te ondergebracht in - hoe bestaat het - 't Behouden Huys aan de Wil lem Barentszstraat, nr. 131A. De ruimte heet nota bene 'Logeerkamer 2'. Het bestuur heeft op zaterdag 17 november 2012 de handen uit de mouwen gestoken om het archief en overige zaken over te brengen. Voor een aantal stukken wordt nog opslagruimte gezocht. Opvallend daarbij is een decorstuk, geschilderd door de Helderse schilder Engel Luidinga. Daarop staat de Wes- terkerk en het Westplein, gesloopt op bevel van de bezetter in 1943. Zonder huisvestingszorg kan verder worden gewerkt aan de toekomst Sint kwam dit jaar per rubberboot. van de Helderse Vereniging voor Sociale Geschiedenis én het Helders Historisch Centrum. De toekomst van de bioscopen is al veilig gesteld. In de eerste helft van de vorige eeuw beleeft de film zijn eerste bloeipe riode. Den Helder heeft verspreid door de stad mooie bioscopen, zoals Tivoli aan de Molenstraat en 93 De

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 29