Hedendaagse Historische Voorvallen Willem van der Paard Oktober Massale protestmarsen zijn defi nitief verdrongen door de petitie. Vroeger smeekschrift geheten, doch dat klinkt te onderdanig. Wel leert de oude naam ons een historische les. De drie historische petities der (onbewapende) edelen van onge veer 450 jaar geleden, hebben geen enkel praktisch resultaat opgeleverd. Bij aanvang van de maand oktober hebben 24.000 mensen de petitie 'Handen af van Defensie' getekend. Indrukwekkend; toch zullen mini maal 24.000 mensen op het Malie veld moeten demonstreren om het tij te kunnen keren. In de raadszaal lijkt het tij wel gekeerd. Door be perking van het spreekrecht en door naar het spreekgestoelte te moeten lopen, is het vuurwerk (of zo u wilt, het venijn) uit de vergaderingen gehaald. Het is niet de eerste keer dat van een leeuw een lam wordt gemaakt. Een monument (of niet) Een zelfde benadering zou ons de stad anders tonen. Vaak kijken wij met een jaloerse blik naar oude his torische panden in steden als En khuizen, Hoorn, Alkmaar, Haarlem. Toch hebben wij daarvan ons deel, op Willemsoord, en langs de grach ten. Binnen de stadscontouren is Den Helder een typisch naoorlogse stad die niet is hersteld maar te snel uit de grond is gestampt. De valkuil nu is het generaliseren, want ook die wederopbouw heeft monumenten opgeleverd. Volgens het Cuypersge- nootschap en de Bond Heemschut heeft het geen zin terug te verlangen naar het oude stationsgebouw. Beter ware het om het huidige te koeste ren; het is uniek. Aan het einde van de reis schuift het treinstel ineen als een harmonica. Neem dan in die koestering het Postkantoor mee, en de daarachter liggende bunker. De gemeenteraad zou daarvan - met zijn nieuwe werkwijze - gemeente lijke monumenten kunnen maken. Om de Maranathakerk daaraan toe te voegen, zal wel teveel zijn ge vraagd. Verkoop van gezichtsbepa lende, gemeentelijke gebouwen leidt niet tot behoud, eerder tot verpau pering en uiteindelijk tot het teloor gaan. En Woningstichting kan niet overal de kar trekken. Daarom moet worden gezocht naar niet geijkte pa den. Neem nu de Koninklijke Ma rine. Zonder dat er een petitie aan te pas komt, is de hangmat vervangen door het bed. Op 9 oktober gedenkt de marine dat 48 jaar geleden voor het laatst in een hangmat is gesla pen. Het vervangen van de hangmat voor het bed is één, het vervangen van de Marine-organisatie door drie directies, te weten Operaties, Bedrijfsvoering en Personeel, is van een andere orde. Of binnen die Oud ijzer, opgebaggerd rond Willemsoord. organisatie nog plaats is voor niet reguliere functies als kleermaker, fijnschilder, barbier - baantjesgasten genoemd - lijkt twijfelachtig. Nee, het is niet alles goud wat er blinkt. De tweede helft van oktober maakt van Den Helder een gouden stad. Verbazingwekkend hoeveel iepen de dans met de iepenspintkever en de ketenzaag zijn ontsprongen. Meneer Krol, nu is het met recht de Javalaan! Wat een geluk dat over die laan geen trein rijdt, want de wielen zouden zeker worden gesmoord in bladgoud. Bij het baggeren rond Willemsoord is geen goud gedolven; wel scheepsladingen troep, waaron der onze fiets. Digitale en papieren post Nee, een scheepslading post voor de feestdagen is verleden tijd. Als er geen mailboot of Groninger klipper met kerstboom in top voorhanden is, moet worden gezocht naar een alternatief. De opvarenden van de HR. Ms. Rotterdam, patrouillerende in Somalische wateren, hebben de bemanning van een Deens patrouil levliegtuig bereid gevonden hun post thuis te brengen. Bij Rotterdam zijn de waterdicht verpakte brieven geparachuteerd. Uniek in een tijd van internet-terreur. Sorry, terreur is wat sterk uitgedrukt. Toch is het bedenkelijk dat de Sociale Verze- kerings Bank, pensioenfondsen, overheidsdiensten, HVC, energiele veranciers, banken, enz. hun com municatie meer en meer beperken tot internet. Dat er volksstammen gelukkig kunnen of moeten leven zonder computer, komt niet in hun kraam te pas. Tijd voor een petitie, of voorkomt de overheid erger? Nu de Sociale Verzekerings Bank toch 91

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 27