'Baurat' Pelleter weet van niets Duitse directeur verhoord over vermiste goederen Wout Smit Na de oorlog had de leiding van de rijkswerf nog een appeltje te schillen met 'Baurat' Pelleter, sinds september 1943 technisch directeur. Pelleter was na de overdracht van Willemsoord op 17 mei 1945 gear resteerd en opgesloten in een kamp te IJmuiden. In een brief aan de minister van Marine gaf de waar nemend directeur van de rijkswerf, J.H. Coolhaas, een overzicht van de beschuldigingen tegen Pelleter en zijn staf. Volgens hem waren deze voldoende om Pelleter als oorlogs misdadiger te kwalificeren. De punten van beschuldiging: 1. Het aanwijzen of doen aanwijzen van Nederlands personeel der rijkswerf voor uitzending naar Duitsland (deportatie). Op 7 december 1944 werden 26 man nen naar Amsterdam getrans porteerd en van daaruit verder naar Duitsland gezonden. Voor zover bekend, zijn deze 26 man nen allen teruggekeerd. 2. Herhaalde malen zijn werklie den van de rijkswerf voor lichte vergrijpen of op grond van ver denking naar Wilhelmshafen of andere Duitse plaatsen gedepor teerd zonder door een Kriegsge- richt of voor een standrechtelijke instantie te zijn gehoord. 3. Het houden of doen houden van razzia's, waarbij particuliere personen gevangen genomen werden en gedwongen werden werkzaamheden te verrichten op de rijkswerf. 4. Voor de reparatie van snelboten, waarvoor het vaste personeel der rijkswerf was vrijgesteld uit hoofde van het Landoorlogs reglement, zijn op order van Tijdens de Tweede Wereldoorlog stonden bij de toegang tot de rijkswerf aan de Weststraat zowel Duitse als Nederlandse bewakers. (Foto Duitse bezetter, collectie R. Pieterse) Baumeister Pelleter arbeiders uit Amsterdam geprest tot indienst neming bij de Duitsers. 5. De werkman Bakker is met een revolver bedreigd na weigering van zijn kant om de compres sor in bedrijf te stellen, teneinde torpedo's te beproeven, en hem dus te dwingen het opgedragen werk te verrichten. 6. Na de onder waterzetting van de Wieringermeer hebben meer dere leden van het Duitse werf- personeel plundertochten onder nomen naar het overstroomde gebied. Onder meer is met zekerheid bekend, dat koeien en schapen zijn meegenomen, waarvan diverse zijn geslacht op de werf. Na de capitulatie zijn nog vier overgebleven koeien van de werf weggevoerd door de slager Chr. Goes. 7. Bij controle van geëvacueerde zieken heeft de daarmee belaste Duitse politie van de rijkswerf zich menigmaal schuldig ge maakt aan ontvreemding van particuliere eigendommen, vooral levensmiddelen. 8. Bij verhoor van Hollanders zijn meerdere malen personen ge kastijd en neergeslagen door het Duitse politiepersoneel van de rijkswerf. 9. Na de capitulatie zijn enige van de beruchtste Gestapo- en poli tieambtenaren gedeserteerd o.a. Coert, Kusch, Schlüter en Frei- tag. 10. Een groot bedrag aan Nederland bankpapier is na de capitulatie door de Duitsers meegenomen. Aangenomen wordt dat het verboden zal zijn dit Neder landse bankpapier in circulatie te brengen. Onderzocht dient te worden wat met dit Nederlandse bankpapier is gedaan. Meerdere bedragen aan Hollands geld zijn na de capitulatie eveneens ver dwenen o.a. een bedrag gestort door de werklieden voor eten uit het Duitse Lager en een bedrag 86

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 22