Zomaar een glasplaatnegatief Maarten Noot We weten soms niet half welk ma teriaal we in huis hebben. Onlangs kwamen we een paar vergeten doos jes tegen in ons archief met daarin achttien totaal verbleekte glasplaat negatieven. Piet Zeeman heeft ze gescand en wist ze op te knappen. Op een van deze negatieven staat een Nederlands watervliegtuig dat tegen de dijk aan ligt. Het is een Van Berkel A met num mer W60. Eigenlijk is het een Duit se Brandenburg W 12, maar door Van Berkel in licentie gemaakt. De Koninklijke Marine heeft er een veertigtal van gehad, waarvan de helft in Indië vloog. De eerste kwam in 1919 en in 1933 zijn ze allen van de sterkte afgevoerd. Hr. Ms. Hertog Hendrik en Hr. Ms. Jacob van Heemskerck hadden kranen aan hun achtermast waarmee deze watervliegtuigen aan en van boord konden worden getakeld. Ook zijn deze toestellen gebruikt om bommen te werpen op de afge schreven Hr. Ms. Stier, die ten an ker lag op de Helderse Rede. Wat is er nu zo bijzonder aan deze foto. Nou ja op het eerste gezicht eigenlijk niets. Maar door te zoeken op internet kwamen we een bericht over deze gebeurtenis tegen in de Helderse Courant van 31 mei 1924. Luitenant ter Zee Th. J. van Midde en reserveofficier waarnemer P.A. de Vuijst, maakten op 30 mei 1924 vanaf de Mok een vlucht boven het Marsdiep, toen de motor begon te sputteren. Ter hoogte van de Windwijzer wisten ze het vliegtuig op het water te laten landen en naar de dijk te taxiën. En dat was natuurlijk net de plek waar altijd veel publiek stond. De beide vliegers wisten daar het toestel zelf te repareren en vertrok ken weer. Maar bij het opstijgen bleek de mo tor toch niet voldoende vermogen te hebben waardoor ze na drie keer een eindje in de lucht te zijn geko men bij de vierde keer voorover in het water stortten. De bemannings leden gingen daarbij ook kopje onder, maar wisten uit het toestel te komen en op de vleugel te klimmen. Gelukkig voor hen zeilde de loods- afhaalkotter nr. 8 onder loodsschip- per 2e klas Vil in de buurt en de matrozen W. Hoogerwerf en W. Zeilemaker roeiden met de vlet snel naar het vliegtuig. Ze wisten beide mannen op tijd te redden, want kort daarna zonk het zwaar beschadigde vliegtuig en was totaal verloren. De vliegers werden vervolgens overge zet op de inmiddels toegeschoten mijnenlegger 'Douwe Aukes'. Overigens, de Vuijst mocht drie weken later weer zwemmen toen zijn vliegtuig, de W 51, ten noorden van de Pollendam bij Harlingen, in het water op zijn kop ging staan. Deze keer werd het vliegtuig wel geborgen. Het bijzondere aan de gemaakte foto is dat korte tijd nadat deze genomen werd het vliegtuig neer stortte. Ja en dat is nou net niet ge fotografeerd. Het watervliegtuig aan de voet van dijk. (Eisenberger broomzilver-gelati glasplaatnegatief 9x12 cm) 85

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 21