Op 3 december 1926 hield Levi Grünwald (rechts naast Dorus Rijkers) een toespraak bij het graf van de onbekende soldaat in Parijs in naam van alle Nederlandse redders van schipbreukelingen. (Fotoarchief Reddingmuseum Dorus Rijkers) bereiding van de sjabbat. De intel ligente, maar eenzame jongen gaat zich hechten aan het meisje en zij aan hem. Na de middelbare school gaat Arthur studeren aan een op leiding voor rabbijnen in Frankfurt (Duitsland). Mirjam komt in de manufacturenwinkel van Keile, een kinderloze Joodse weduwvrouw in Den Helder. Ze is een 'Oosterse schoonheid' geworden en de klandi zie met name van officieren groeit, hetgeen de jaloezie van concur renten opwekt. Wanneer Arthur na enkele jaren, beide zijn inmiddels 19 jaar geworden, tijdens een vakantie thuis met Mirjam naar het strand gaat, bloeit er iets moois op tussen hen beiden: 'over liefde spreken deden zij niet. Zij beminden elkaar, maar hun gevoelens waren te hoog, te rein, om in banale woorden te worden uitgesproken Het was, als waren zij beiden alleen op de we reld. Voor hèn was de zon,voor hèn zong de zee, voor hèn heuvelden en glansden de duinen in stille pracht Helaas kwam Arthurs vader erachter en die was het er niet mee eens: "Jullie zijn nog te jong. Bo vendien zou ik nooit toestemming geven. Mirjam is te los, te luchtig, geen vrouw voor een Joodsch ge leerde. 't Is een ij dele coquette flirt Woede bij de zoon, die z'n vader van zijn kant meedeelde dat hij niet langer voor rabbijn wilde studeren, maar arts wilde worden. Moeder kwam tussenbeiden: "Arthur, foei schaam je, jij tegen je vader jij in opstand tegen het vijfde gebod!' Daar kon Arthur niet tegenop. Hij haalde bakzeil: goed ik ga terug naar Frankfurt omdat vader dat wil. En Mirjam kan wachten, maar 'wij zullen elkaar eeuwig trouw blijven", (blz. 43) Misstap Dan gaat 't toch mis. Arthur krijgt na verloop van tijd een brief van Mirjam waarin ze hem meedeelt dat ze met een jong officier uit het gar nizoen, zoon van een rijke baron, naar Parijs vertrokken is: "Je vader had gelijk, ik ben geen vrouw voor jou, voor een vrome Jood. Beste jongen, oordeel niet te hard en denk soms eens aan de kleine Mirjam. God zegen je. Veracht mij niet Ook van zijn vader krijgt hij bericht: 'Op den heiligen Nieuwjaarsdag, terwijl in de synagoge de bazuin geblazen werd, sleurde zij het 'Oude Geloof' door het slijk Toen ging zij heen. Zij is een schande voor de Joodsche Gemeente. In het Chris tenhotel 'Montreal' in Parijs houdt zij zich op "overtredend de heilige spijswetten, overtredend de wetten der huwelijksmoraal. En jij, jij hebt haar eens tot je vrouw willen ver heffen. De vrouw van een Talmied googem" (Schriftgeleerde). Vervloeking Arthur vertrekt ijlings naar huis. Maar de trein had enkele uren ver traging waardoor hij op Grote Ver zoendag in Den Helder arriveert. Zijn oude vader die juist uit de synagoge huiswaarts keert ziet "bij de lantaarn op het stationsplein met een koffer in zijn hand zijn zoon, die hij in Frankfurt waant." Tot overmaat van ramp roept die zoon ook nog: "Vader, het is om Mirjam!" En dan brult de oude: "Jij hebt geen vader meer. Jouw naam, noch den haren, wil ik nooit meer horen Je hebt het heiligste den Joumkippoer (Grote Verzoendag) geschonden, het Jodendom onteerd Op den dag dat je niet meer een deerne zult verkiezen boven den dag van God op dien dag kun je terugkeeren. Ga heen en wees vervloekt. Je bent onrein als zij als die deerne!" Er zit voor Arthur niet veel anders op dan in het 'dodenhuisje' op de Joodse begraafplaats te Huisduinen de nacht door te brengen. Ver volgens gaat hij naar Parijs, waar Mirjam echter al niet meer in het hotel 'Montreal' verblijft. Want ook de oude baron blijkt niet van zins zonder meer toestemming tot een huwelijk te geven. Hij dreigt zelfs zoonlief te onterven. Er komt dus geen huwelijk, wel een kind. Een dochtertje. Het geld raakt op. De baron biedt nog wel geld aan als Mirjam (en kind) uit het leven van zoonlief verdwijnen. Maar Mirjam weigert zich te laten afkopen. 83

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 19