'Om het oude Geloof'door Levy Grünwald Jan T. Bremer 'De groote belangstelling, die 'om het oude Geloof' van onzen mede werker Levy Grunwald als feuilleton in het Nieuw Israëlitisch Weekblad heeft ondervonden, heeft H.H. Uit gevers doen besluiten, het werk in boekvorm uit te geven. Naar onze meening verdient de pennevrucht van den schrijver dit ten volle. Onze Nederlandsche literatuur is arm aan Joodsch-bellettrische werken, die het traditioneele Jodendom geen afbreuk doen. Grunwald biedt het lezend publiek een roman aan, waarin de spannende intrige niet ontbreekt en die tevens Joodsch- opbouwend werkt.' Dit citaat is het eerste deel van het door de hoofdredacteur van het N.I.W. geschreven voorwoord uit het in april 1929 uitgegeven boek 'Om het oude Geloof'. Het is opval lend dat op de kaft van het boek - met een door Levy's plaatsgenoot Leo Pinkhof getekende vrouwenfi guur - sprake is van Grünwald mét umlaut en in het voorwoord van Grunwald zónder puntjes op de u. In een artikel over Levy Grunwald in 'Levend Verleden' (dec. 1999) betoogt de auteur J.K. Schendelaar dat het volgens de familie Grunwald moet zijn. Hij wijst er overigens wel op dat 'de kaft van een van zijn boekjes de naam Grünwald draagt'. Bij onderzoek naar de herkomst van de familie bleek de naam Grunwald in Rusland (en delen van het hui dige Polen welke ooit tot Rusland behoorden zoiets als Jansen in ons land te zijn. Grootvader David Grunwald (1787-1867) had zich als (textiel) koopman en Joods godsdienstle raar in Den Helder gevestigd. De vader van Levy, Isak (1831-1900), was textielhandelaar. Levy (1885- Het ontwerp van de omslag van het boek is van de hand van de joodse kunstenaar Leo Pinkhof (1898-1943). Het boek werd gedrukt bij Joachmsthal's Stoomdrukkerij te Amsterdam. 1961) dreef met een zuster en een broer de manufacturen zaak 'De Zon' in de Keizerstraat maar was daarnaast met hart en ziel journa list. Hij is vooral bekend geworden als schrijver van vele door druk kerij Egner uitgegeven boekjes over strandingen en reddingen op onze kust. Boekjes waarvan (een deel van) de opbrengst ten goede kwam aan behoeftige oude zeeredders. Hij had grote bewondering voor de Helderse 'Blauwe zeeridders' vooral voor Dorus Rijkers met wie hij zelfs - om publicitaire redenen - ooit een reis maakte naar het graf van de on bekende soldaat in Parijs. Maar dat Levy Grunwald niet alleen schreef over 'redders aan de riemen' blijkt ondermeer uit het in de bibliotheek van de Helderse Historische Ver eniging aanwezige boekje 'Om het oude Geloof'. Het boek is duidelijk geschreven voor lezers van een 'overal in Ne derland gelezen' Joodsche Week blad'. Ondanks een lijst met woord verklaringen achterin het boek, is het verhaal voor niet-ingewijden in de Joodse cultuur niet altijd even simpel te volgen. Toch heb ik het boek geboeid gelezen. Misschien in de eerste plaats, omdat volgens een zegsman het verhaal berust op waar gebeurde voorvallen in Nieuwe Diep kort na de Eerste Wereldoor log. In de tweede plaats vanwege de beschrijving van de grote 'afstand' tussen de elite en het gewone volk in die jaren en de enorme 'kloof tussen Joden en Christenen. Mirjam en Arthur Maar nu eerst het verhaal. Het draait allemaal om twee geliefden, allebei Joods, dat wel. Maar de een is rijk, de ander arm, straatarm. Gelukkig is Mirjam arm en Arthur rijk, want een rijk meisje en een arme jongen, dat was helemaal geen doen. De dertienjarige Mirjam is wees. Ze heeft alleen haar grootva der, de oude oppasser van de sjoel (koster van de synagoge). Om z'n toelage van een rijksdaalder per week wat een te vullen probeert de oude man een zestal stuivers per dag bij te verdienen als voddenman. De dertienjarige Arthur is het enige kind van de parnes (voorzitter) van de kille (Joodse gemeente), een rijke ansjovishandelaar in Duinhuizen (Huisduinen/Den Helder). De jon gen is voorbestemd om rabbijn te worden, maar wil zelf liever medi cijnen studeren. De mooie Mirjam mag - uit me delijden - elke vrijdag in het huis van de voorzitter van de synagoge meehelpen in het grote, rijke huis van Arthurs ouders aan de voor- 82

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 18