Brandrapport Amsterdamse Brandweer 25 Juni 1940 Ab van de Walle De verwoestende brand in het Arsenaal. Geheel links, in het schijnsel van de vlammenzee, het voormalige Havenkantoor. In het boek over 250 jaar Helderse Brandweer heb ik een groot hoofd stuk geschreven over de tweede wereldoorlog. Na het verschijnen van dit boek op 4 februari 2011 kwam er belangrijke post binnen bij de HHV van een nabestaande van een Amsterdamse brandweerman. Hierbij het brandrapport van deze brandmeester: "Hedenmorgen is om 3.50 uur de bezetting van de motorspuit Nieuwe Achtergracht (1 brandmeester 8 beroepsbrandwachts) alsmede die van hulppost Markthallen (2 be roepsbrandwachts 24 hulpbrand- wachts) uitgerukt naar Den Helder, zulks na telefonische opdracht van de Duitse autoriteiten te Den Haag. Het materieel van den hulppost bestond uit 2 motorspuitjes, elk getrokken door een vrachtwagen. Aankomst Den Helder 6 uur 20. Na aankomst te Den Helder heb ik mij onmiddelyk gemeld by het hoofd van de Gemeente, den Burgemeester Ritmeester. Gezien het feit, dat de brandweer uit Den Helder, alsmede die uit Alkmaar, de diverse branden in de stad (het z.g. centrum) meester was, werd door den Burgemeester, na overleg met den Commandant van de Brandweer uit Den Helder, den Heer Dokter, besloten van de hulp van de Amsterdamse Brandweer af te zien. Tydens deze bespreking werd een brand gemeld in de Smidstraat, gelegen in Oud-den Helder. My werd toen door den Burgemeester verzocht ter plaatse een onderzoek te willen instellen. Per politie-auto ter plaatse gebracht constateerde ik persoonlyk in perceel Smidstraat No. 1 een brandbom onder den vloer van de gelykstraatsche verdieping. De schade was zeer gering en is ter plaatse door my met een weinig water gebluscht. Dit is opnieuw door my aan den Burgemeester ge meld. Hierna deelde hy my mede, dat ik kon vertrekken, gelyktydig met de brandweer uit Alkmaar. De Brandweer uit Den Helder zou de nablusching voortzetten. Na gege ten te hebben werd om ca. 8.30 uur door my by de motorspuiten appel gehouden, en het materieel voor vertrek gereed gemaakt. Hiertoe zyn de kleine motorspuiten, waarvan de trekbeugels op de heenreis naby Den Helder waren gebroken, op een der vrachtwagens geladen. Tydens deze werkzaamheden ontstond in de Stationstraat een uitslaande brand in een der woonhuizen, gelegen in het blok, begrensd door de Stationstraat en de Statiosdwarsstraat. Overslag van de brand naar de naastgelegen perceelen was niet denkbeeldig en werd op eigen initiatief door my besloten dezen brand te blusschen. Per ordonnans van de Politie heb ik dit besluit aan den Burgemeester doen meededeelen. Aanvang van de blussching circa 8.30 uur met behulp van het materieel van de brandweer uit Den Helder. Gewerkt hebben de bezetting van de motorspuit Nieuwe Achtergracht alsmede 1 brandwacht met 5 hulpbrandwachts van den hulppost Markthallen. Einde van den werkzaamheeden verbonden aan deze blussching circa 9.15 uur. Per soonlijk heb ik ten Gemeentehuize den Burgemeester rapport over deze blussching uitgebracht. Vertrek uit Den Helder 10.10 uur, aankomst kazerne Nieuwe Achtergracht 12.57 uur. Gereden afstand 159 K.M." Bij het genoemde bombardement werden de navolgende objecten ge troffen volgens het dagrapport van de gemeentelijke luchtbeschermings organisatie: Hoofdbureau van Politie, Stella Maris, Kegelhuis, Prins Hendrik laan, Spoorstraat, Keizerstraat, Van Speykstraat, Wilhelminastraat, Emmastraat, Corn. Ditostraat, Singel, Boerhavestraat, Midden weg, Bassingracht, Weezenstraat, le Molendwarsstraat, De Kooy, 80

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 16