r santé experiment was door de heer Van de Wijst, agent van de Citroen fabrieken alhier, kosteloos afgestaan voor dit doel". Oorlog Maloitz optreden werd beschreven als: "Een magere, vitale man, met een wasbleek uiterlijk en ravenzwart haar, interessant en eigenaardig, keurig in smoking gekleed. Hij weet door verschijning en sfeer zijn publiek te grijpen en zodra de tele pathische opdracht is volbracht of het pleit is beslecht ziet men extra geboeid toe naar de bijzonder sterke staaltjes van telepathisch kunnen. Geen enkele maal mislukte een onderdeel van het programma en gul klaterde telkenmale het applaus op voor deze merkwaardige Neder lander die over een gave beschikt waarover men zich steeds moet ver bazen. En men kan er zeker van zijn dat ook dit optreden niet het laatste in Den Helder zal zijn geweest", aldus de Helderse Courant van zes mei 1940. Maar dat was het wel, het was zijn laatste optreden in Den Helder, enkele dagen later brak de Tweede Wereldoorlog uit. Het Casino werd gesloten, ging enige later voor een periode wel weer open maar werd uiteindelijk net als de gehele Kanaalweg in 1944 gesloopt in opdracht van de Duitse weermacht voor een vrij schoots veld omdat men beducht was voor een aanval vanuit zee. Het inventaris van het Casino verhuisde op 14 fe bruari 1944 van de Kanaalweg naar het gebouw van de RK Volksbond aan de Molengracht dat na de oor log bekend werd als het Casino aan de Molengracht. Ontmoeting in Amsterdam Wegens zijn Joodse afkomst heeft Max Louis Blitz de oorlog niet over leefd. In een artikel in het Nieuw Is raëlitisch Weekblad van 24 augustus 1984 schreef Eddy van Amerongen: "Max Louis Blitz was in die jaren een bekwaam en bekend telepaat helderziende. Een slanke donkere jongeman. Met zijn rechte neus, vurige ogen en donkere gelaatskleur had hij meer weg van een Italiaan dan van een Jood. Ik heb hem vele malen aan het werk gezien en kwam steeds onder de indruk van zijn bijzondere gaven. De laatste keer dat ik hem zag was onder geheel andere omstandigheden. Het was al oorlog, nog voor de deportaties. Op de hoek van de St. Anthonius Breestraat en de Nieuwe Hoogstraat kwam ik hem tegen. Hij bleek zeer Meijer P. Polak, toenmalig directeur van het Casino. nerveus, gedeprimeerd. Het was in die tijd, zoals eigenlijk gedurende de gehele oorlog, dat tal van voorspel lingen de ronde deden. Ook uit zijn naam: "Maloitz heeft gezegd... Ma loitz heeft voorspeld.Natuurlijk had hij nooit iets gezegd of voor speld. Maar wel had hij een pani sche angst dat een van die pseudo voorspellingen bij een Verkeerde' zou komen. Ik weet niet of dit het geval is geweest, of dat hij later ge woon is gedeporteerd. Maar ik heb hem nooit meer gezien". Het gezin Blitz is in de Tweede Wereldoorlog gedeporteerd en vermoord. Max Louis Blitz (1895) overleed in Mauthausen op 10 juli 1942. Zijn echtgenote Greta (Jud- tith) Blitz - Silas (1895) overleed in Auschwitz op 10 september 1942. Hun enige zoon Eddy (1925) over leed in Auschwitz op 13 augustus 1942. Bronnen: Regionaal Archief Alkmaar, Helder se Courant, diverse jaargangen. Nieuw Israëlitisch Weekblad, 24 augustus 1984. Joods Historisch Museum, collectie Max Louis Blitz. Het Koningsplein met lichtmast en de Koningstraat maakten deel uit van de straatdemonstratie die Maloitz in de Helderse binnenstad gaf. 79

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 15