gedeponeerd. Behalve de vier con trolerende personen was niemand met de inhoud dezer enveloppen bekend, ook niet de heer Polak van het Casino. Deze opdracht luide als volgt: 1) van Casino rijden langs Kanaal- weg richting Oude Helder, op het kantoor der gemeente -reiniging aanwijzen de plaats waar twee stukjes liggen van een tak van een aan iepziekte gestorven iep. 2) over de Postbrug op het Konings plein aanwijzen de eerste, door burgemeester Driessen opgerich te lichtmast. 3) langs Prins Hendriklaan, Paral lelweg, Ruyghweg naar het stort - huis der gemeente -reiniging, en aldaar het paard Leopold aanwij zen, alsmede de zandstrooima- chine. 4) langs Bassingracht en Spoor- gracht over de Keizersbrug naar de winkel van de heer Lafeber en aldaar aanwijzen een zaklantaarn, liggend op de kassa. 5) langs Weststraat, Spoorstraat en Koningstraat in de winkel van de heer Herman de Haan een bepaalde muts aanwijzen, welke Max Louis Blitz (Maloitz), circa 1930. (Joods Historisch Museum, Amsterdam, collectie van Velzen) geplaatst was op de dassenstan- daard op de toonbank. 6) daarna bij de firma Herschel aanwijzen een bos sleutels op de weegschaal. Terug naar het Casino. Indrukwekkend optreden Zoals gezegd, niemand behalve de vier heren namelijk, de heer P.H.L. Maas directeur gemeente reiniging, J. Helder inspecteur van politie, Joh. Bakker Loodsgracht en J. Brouwer Helderse Courant, wist iets van deze opdracht. Ook niet de chauf feur, die geheel handelde volgens de instructies, die hij van de tele paat Maloitz kreeg. De heer Maas trad op als geleider. Te twee uur vertrok men van Casino. De vier heren binnenin de auto, de tele paat op de treeplank, met de hand voortdurend contact makend met de pols van de geleider. Weldra was men bij het kantoor der gemeente reiniging waar de heer Maloitz snel lopend en de heer Maas als het ware meesleurend, naar binnenging, de trappen op en regelrecht naar de middenkast liep. Hier bleef hij enige ogenblikken zoeken, tot hij spoedig het gezochte vond, in een envelop verpakt. Op het Koningsplein ging het nog vlugger, wel liet hij de auto iets te ver rijden, maar eenmaal op straat, holde hij naar de midden lantaarn. Meer moeite had hij met het paard Leopold. Hierbij deed zich een merkwaardig verschijnsel voor. Dit paard stond in de stal nabij het storthuis, dus op de Bassingracht, maar eenmaal daar gekomen, liet de heer Maloitz de auto niet stop pen, maar reed door. De chauffeur die evenals de controlerende heren volkomen passief bleef, dus blinde lings de aanwijzingen volgde, die hij van de telepaat ontving, reed dus door de Bassingracht af en kwam op de straatweg. Een ogenblik liet de telepaat stoppen, toen vroeg hij, zijn we hier buiten Den Helder, wij antwoordden, ja buiten de be bouwde kom althans. Vooruit maar weer. Bij de reiniging aangekomen gaf hij zonder aarzelen het bevel, rechts! En zo reden we de terreinen der reiniging op. Maar aangezien het paard hier niet was kon het ook niet worden opgespoord, wel scharrelde hij een beetje in de buurt van de stallen, maar tenslotte werd gekeerd en nu verliep de rest vlot. Weldra waren wij aan de tweede stal en werd Leopold aangewezen. Het eigenaardige van dit geval is nu, dat het paard des morgens in de stal aan de Reiniging gestaan had en eerst des middags naar de Bassingracht was overgebracht. Men moest wel aannemen, dat het onderbewustzijn van de geleider oorzaak is geweest van dit verrassend verloop van het experiment. De rest van de opdracht verliep vlot, bij de Keizersbrug geko men, bleek deze opengedraaid. Wij moeten daarover, zei de telepaat, en zullen dus even moeten wachten. In de Spoorstraat en Koningstraat en ook elders, had de auto veel bekijks. Typisch was ook weer het verloop in de Koningstraat. Zoals men weet, liggen beide zaken waar voorwer pen gezocht moeten worden, naast elkaar. Nadat in de winkel van de heer De Haan de bedoelde muts was aangewezen, liet de telepaat, steeds gevolgd door de zich volkomen pas sief houdende heer Maas, naar de auto toe, keerde, aldaar gekomen plotseling om en liep vlug de passage in en zo in de winkel. Daar haalde hij eerst een bos sleutels van de kassa. De opdracht luidde echter van de weegschaal. Het bleek dat de heer Maas zich vergist had en in gedach ten de kassa aanwees. Nog tijdens het oponthoud in de winkel werd dit hersteld en werden ook de andere sleutels gevonden. Opgemerkt moet worden dat de heer Maloitz voor de eerste maal in Den Helder was en dus in elk opzicht volkomen vreemd was, dat hij dus over de te volgen route zelfstandig, d.w.z. zonder lei der geen enkele opdracht had kun nen geven. De auto voor dit interes- ..MALOÏTZ" TELEPAATH HYPNOTISEUR MAGNETISEUR. 78

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 14