Toen de Visbuurt nog geen Pilo heette Gerrit den Ouden stelt de ontstaansgeschiedenis van de Visbuurt te boek. Jan T. Bremer yisbvuo't pilo heette Het innerlijk kompas van een mens wijst toch altijd naar de buurt waar je bent opgegroeid. Want dat is het enige echt vertrouwde. Waar je ook bent, die buurt is toch altijd weer het oriëntatiepunt. Juist als je ver weg bent. Die buurt is toch altijd weer de plek waar je je echt thuis voelt. Hoewel geboren aan de Achtergracht Westzijde (Kei zersgracht) zijn mijn vroegste herinneringen aan de Vis buurt. Want in het najaar van 1934, ik was toen ruim twee jaar oud, verhuisden we naar de Vischstraat no. 13. Mijn ouders hadden toen drie kleine kinderen en moeder gaf mij als oudste, graag mee aan haar jongste zuster die op het Marinierspleintje woonde. Met haar mocht ik dan mee naar haar schoonmoeder, tante Baaf, die getrouwd was met Piet Bijl, de visro- ker. Wat vond ik dat toch geweldig, zon visrokerij. Hoe vertrouwd zijn die geuren me nog altijd. Helaas vertrokken we na enige tijd naar de Buitenhaven. Het huisje in de Vischstraat was te vochtig. Aldus mijn moeder. Het was gebouwd boven een 'kreek' zei ze. Dat woord intrigeerde me, al begreep ik er niet veel van. Een soort grote sloot, was de toelichting die ik kreeg. Enfin, het huis aan de havendijk stond hoog en droog. De Visbuurt was dichtbij en de jongens uit de buurt gingen, even als ik, naar de Rehobothschool. En ook over de periode dat de buurt een havenkwartier was en de Pilo genoemd werd, naar de pilo broe ken van de havenarbeiders. Wat vager zijn de verhalen over de periode daar vóór, toen de Helderse burgerij sprak van Nieuwstad. Over het allereerste begin, toen er sprake was van 't Stroodorp, tast men hele maal in het duister. Meestal schrijft men de van Texel afkomstige schoolmeester Dirk Dekker maar na, die in 1875 een boek publiceerde getiteld: 'Ontwik kelingsgeschiedenis en beschrijving der Gemeente Helder.' Over het allereerste begin schrijft deze auteur onder meer: Over de Visbuurt, de Helderse Jordaan, zijn diverse fraaie boeken geschreven vol nostalgische verha len over visvangst en visverwerking, armoede en onderlinge solidariteit. "Zie toch wat een zonderlinge hut ten! Deze is van zoden met een rieten dakginds is er een die geheel uit riet en stroo bestaat. Hier staat eene wo ning die het midden houdt tusschen schuit en huis. Eerst was zij werkelijk een open modderschuit, maar toen ze oud en lek werd heeft men ze op de wal gehaald en van een dak voor zien met een raampje erin. 't Geheel is nu waarlijk een paleis onder de woningen van Stroodorp" Maar hoe juist is deze voorstel ling van zaken? Want Dirk Dekker kende deze situatie, die hij dateert in de periode 1825 - 1830, niet uit eigen waarneming. Hij had het ook maar van horen zeggen. Gerrit den Ouden, de auteur van dit nieuwe boek, heeft aan de hand van oude kadasterkaarten en andere in het gemeentearchief berustende archivalia, de ontstaansgeschiede nis van deze woonwijk nauwkeurig gereconstrueerd. Bovendien heeft hij uitgezocht wie de eerste bewo ners waren, van waar ze kwamen en hoe ze - soms wanhopig - probeer den te overleven. Het boek gaat over de vroegste bewoning van voorma lige kweldergronden, vol kreken en getijde geulen. Over armoelijders en projectontwikkelaars, stegen en sloppen, privaten en open riolen, kamers en kelders, huisjes en hofjes. Maar vooral over armoede, bijna wetmatige armoede: 'Elk zijn lot, 't komt van God'.Ook dat nog. Ik ben blij met dit prachtige boek over de ontstaansgeschiedenis van de Helderse Visbuurt. Toch óók mijn buurt. Van harte hoop ik dat dit boek zijn weg naar vele lezers zal vinden. (Meer gegevens zijn te vinden op www.visbuurt-denheldervoor1900.nl) in Oude" 76

Levend Verleden - Den Helder | 2013 | | pagina 12