ffl In de felle strijd, niet alleen voor de be vrijding van ons eigen Vad_erland, maar tevens vair bevriende volkeren gaf Uw echtgenoot Petrus Leo- nardus, die thans betreurt, aan boord van Hr. Ms. "0 13" op 19 Juni 1940 het offer van zijn le ven. Bij deze bittere scheiding kom Ik U Mijn op rechte deelneming betuigen. Zijn offer zal door Mij steeds in dankbare herinnering gehouden worden. Trouwfoto's Een fotoalbum met persoonlijke kiekjes herinnert aan de reis en het verblijf in Nederlands-Indië. Daarin worden ook de trouwfoto's bewaard, amateuropnamen van het bruidspaar op het stadhuis en van het feest in huiselijke kring. Wim Wahlers trouwde 28 maart 1940 met een meisje uit Den Helder, Gitta de Heer. Of Wim Wahlers wist dat hij vader zou worden, toen hij op 9 mei vertrok, weet zijn zoon niet. De vermissing van zijn vader is altijd een pijnlijk onderwerp gebleven. Er werd niet over gepraat. Zijn moeder hertrouwde en het leven hervatte zijn loop. Eind november 1940 kreeg zijn moeder bericht over de dood van haar man. Wegens de bombarde menten was ze geëvacueerd. Met haar moeder en zus woonde ze in Sint Maartensbrug aan de Grote Sloot. Ruim een maand later, op 1 januari 1941, werd haar kindje geboren, een zoon. Hij werd ver noemd naar zijn vader. Zoon Wim: „Mijn hart ging ook uit naar het varen. Maar al die vrouwen die mij door de oorlog hebben heen gesleept, mijn moeder, mijn oma en mijn tante Tinie, wensten onder geen voorwaarde dat ik dat zou doen. Wat wil je als je vader met een marineboot wegblijft op zee! Het werd nooit rechtstreeks tegen me gezegd, maar het werd me wel ont raden, zo in de geest van: Jongen, zou je dat wel doen?" Zijn stiefvader ontfermde zich va derlijk over hem. ,,Een prima man. Was altijd bereid me te helpen." Van een carrière bij de marine of de koopvaardij is het inderdaad niet gekomen. Wim Wahlers verdiende zijn brood in de toeristische sector. Meer dan 30 jaar runde hij een cam ping met 250 plaatsen in de Ardè- che in Frankrijk. Nu geniet hij van zijn rust in de stad, waar zijn vader en moeder zo nauw mee verbonden waren: Den Helder. Ook al is hij dan niet in de voetsporen van zijn vader getreden, de gelijkenis tussen vader en zoon moet opvallend groot zijn geweest. ,,Ik heb dikwijls te horen gekregen: Jij lijkt sprekend op je vader. Je doet precies zoals hij" Zoon Wim herinnert zich nog een heel emotionele gebeurtenis uit de jaren '60. Een zwager had een privé- vertoning geregeld van de bioscoop film over de wereldreis van Hr.Ms. K XVIII. ,,Ik zag toen voor het eerst bewegende beelden van mijn vader. Hij was bezig met brieven schrijven, pakjes uitpakken, enz. Mijn moeder had die film ook nooit eerder ge zien. Dat maakte veel los." Doodgezwegen Willem van den Hoff, majoor-ma chinist, liet bij zijn vertrek op 9 mei 1940 in de Violenstraat een gezin achter met drie kinderen: Mientje (6), Cor (2, geboren in Soerabaja) en Willem (4 maanden). Dat zijn vrouw inmiddels in verwachting was geraakt van een vierde kind, wist hij nog niet. Zoon Roelof werd geboren op 15 december 1940 op een evacuatieadres in Blaricum. Via haar zus vernam Wilhelmina Petronella van den Hoff-Ede dat ze weduwe was geworden. Dat ze tot 1946 heeft gewacht met het plaat sen van een rouwadvertentie in de Heldersche Courant, komt daardoor ze toen pas was teruggekeerd. Haar evacuatie was een lijdensweg. Met vier kleine kinderen zwierf ze van adres tot adres, tot zelfs in België. Volgens zoon Cor (75) werd in het gezin nooit over de dood van zijn vader gesproken. ,,Dat gebeurde vroeger niet. Zoiets werd doodge zwegen. Bovendien kwam er een nieuwe vader in ons gezin. Mijn •s gravenhage, 8 Maart 1946. 'PALEIS NOORDEINDE Mevrouw de Wed. C.J.Luttër—v.Dieren donk, Beukenkampstraat 17, DEK H ELDER. Koningin Wilhelmina betuigde de nabestaanden in 1946 haar deelneming. (Fotocollectie Kevin Lutter. 41

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 9