en Kind, Heden ontving ik het treurige bericht van het overlijden van onzen innig geliefden Man en Vader, HARRY VUKKINK, in leven Sergt.-Machinist Kon. Ned. Marine, in den ouderdom van bgna 34 jaren. Hij ruste in vrede. Den'Helder, 25 Nov. '40. Uit aller naam: J. VUKKINK—v. DIJK Overlijdensadvertentie in de Heldersche Courant van 27 november 1940. oudste broer werkte enige tijd op de werf, maar werd tewerkgesteld in Duitsland. ,,Ik heb Lo niet zo goed gekend. Hij was zeven jaar ouder dan ik. Als kind had je je eigen leven, je vriendinnetjes, enz. Mijn mooiste herinnering aan hem is dat hij zo verschrikkelijk precies was. Hij onderhield zijn uniform met de grootste zorg. De koperen knoop jes moesten glanzen. Het ankertje moest kaarsrecht zitten. Toen mijn moeder op de hoogte was gebracht van de vermissing van Lo, kreeg ze het verzoek zijn kastje bij de On derzeedienst leeg te halen. Daar complimenteerden ze mijn moeder, omdat Lo altijd zo correct en precies was geweest. ,,Na de oorlog hebben we een mooie oorkonde ontvangen, ter herinne ring aan zijn moed en trouw. Die oorkonde heb ik nu. Mijn moeder is in 1988 gestorven. Ze heeft erg onder de dood van haar zoon gele den. Ik ben in 1952 getrouwd. Wij hebben onze zoon naar mijn om gekomen broer vernoemd. Hij heet Louis, maar we noemen hem Lo. De geschiedenis van zijn oom bij de marine boeit hem zeer. Hij heeft Defensie aangeschreven, omdat hij het naadje van de kous wil weten. ,,Ik ben één keer in een onderzee- boot geweest. Dat was de Tonijn bij het Marinemuseum. Verschrik kelijk vond ik het. Zo benauwd en krap. En dan de bedenken dat de O13 heel wat ouder en nog minder comfortabel was." Willem Albertus Wahlers was de zoon van een opperschipper, die jarenlang de marine had gediend en in 1911 was onderscheiden omdat hij met gevaar voor eigen leven een drenkeling uit het water van de Bin nenhaven had gered. In 1934 mocht Wim, korporaal torpedomaker, mee met de historische reis van Hr.Ms. K XVIII naar het toenmalige Neder- lands-Indië. Voor het eerst maakte een onderzeeboot een reis rond de wereld. Nederland presenteerde zich als varende natie in vijf wereld delen. De K XVIII had een speciale gast aan boord: prof. dr. F.A. Vening Meinesz, die onderweg zwaarte krachtmetingen deed. De wereldreis bracht onder de bevolking een golf van enthousiasme te weeg, vergelijk baar met die tijdens de historische vliegtocht van de Uiver. Een film verslag van de reis met de K XVIII trok volle bioscoopzalen. Piet Lutter, gefotografeerd op het dek van de O13. (Fotocollectie Kevin Lutter). Zijn zoon Wim (71): ,,Ik heb mijn vader nooit gekend, maar op basis van wat ik over hem heb gehoord, zeg ik: Hij was met hart en ziel een marineman. Hij stond vooraan om mee te gaan. De trip met de K XVIII was een zegetocht over de wereld. Overal werden ze officieel ontvan gen door de autoriteiten. Overal was het feest. Daar schreef mijn vader ellenlange brieven over aan zijn moeder." Die brieven zijn niet bewaard ge bleven. In een van de boeken die over de wereldreis van de KVIII verscheen (Alles wel. Geen Bijzon ders!!'), staat wel een persoonlijk verslag van hem. Daarin schrijft hij: 'Hoewel geen man van de pen zijnde, wensch ik U een kort woord te zenden over de indrukken van mijn eerste reis. Toen wij 14 No vember 1934 de reis begonnen, met het vooruitzicht 8 maanden te leven in een boot met 35 man in een kleine ruimte, dacht ik: het wordt een zware reis. Maar het is een hoop meegevallen. Het was mijn eerste groote zeereis. ..Een nadeel voor ons was de taal. Het was moeilijk voor ons, om b.v. een Portugees iets aan zijn verstand te brengen, maar zoo gauw liet je geld zien, dan verstond hij alles. '..De mooiste momenten op zee waren: 't Sint Nicolaasfeest, Kerst mis en het Neptunusfeest. Vooral het laatste, waar ik zelf toch een der slachtoffers was. Wat de weersomstandigheden aangaat, hebben we het toch nog toe goed getroffen. Het schip is een pracht van een zeeschip, wat verschillende malen gebleken is en we mogen met trots neerzien op dit Hollandsche pro duct. '.In de havens, waar we bezoek hebben gehad, uitten de bezoekers zich steeds over de helderheid van de boot, welke zij blijkbaar niet ver wacht hadden.' 40

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 8