dusver niet medegedeeld. Namens het Roode Kruis moge ik U onze grootste deelneming betuigen met dit droevige verlies.' Enkele dagen later volgde een brief van schout-bij-nacht L.A.C.M. Doorman, een broer van Karel Doorman. Als hoofd van het Re gelingsbureau Zeemacht schreef hij: 'Door tusschenkomst van het Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis bereikte mij de mededeeling van het overlijden van (naam), eertijds dienende aan boord van Hr.Ms. 'O13'. Ik be tuig U hierbij mijne deelneming in het door U geleden verlies en hoop, dat de gedachte, dat Uw zoon voor Koningin en Vaderland zijn leven liet, U het verlies helpt dragen en U verder moge sterken.' Geruchten Op 28 februari 1941 meldde de Hel- dersche Courant: 'Het bericht van het vergaan van Hr.Ms. 'O13' was door geruchten weken van tevoren reeds bekend geworden. De beves tiging er van kwam via het Roode Kruis bij de familieleden der opva renden binnen op 3 December 1940, aldus lezen wij in 'Onze Marine' Van Hr.Ms. 'O13' ging het gerucht dat deze onder de Nederlandsche kust zou zijn vergaanHet is smar telijk te moeten ervaren dat aan deze onderzeedienst thans de zwaarste slagen worden toegebracht - de oor log is niet een en al glorie, het is een hel! - en dat zoovele jonge krachten sneuvelen. Troostrijk is de gedachte dat zij hun leven lieten bij het vol brengen van hun plicht.' In tegenstelling tot andere kranten nam de Heldersche Courant niet de lijst met namen over van de omgeko men bemanningsleden, die het Mari neblad in februari 1941 publiceerde. Toch vormden zij het menselijke gezicht van de O13. De slachtoffers Willem van den Hoff wist bij zijn vertrek op 9 mei 1940 nog niet dat zijn vrouw zwanger was van hun vierde kind. (Fotocollectie Cor van den Hoff.) waren: H.J.S.M. Albregts(27), W. Ausum(35), A.S. van Battum(18), J.A. Buijs(28), J.J.A. Cadot(26), Th. Dam(31), J. Drijver(21), A.P. van Wim Wahlers, die in 1934 ook de historische wereldreis met Hr.Ms. XVIII had meegemaakt, vierde zijn huwelijk met Gitta de Heer in huiselijke kring. (Fotocollectie Wim Wahlers). 38

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 6