Het ongeluk met de O11 in de haven van Den Helder in maart 1940 kostte drie man het leven. De reddingsactie trok grote belangstelling. (Archiefdienst OZD.) kwam het echter niet. Beide sche pen lagen in een zodanige positie dat de O13 niet in staat was om tor pedo's af te vuren. Begin juni werd de O13 naar Dun dee gestuurd, de uitvalsbasis voor onderzeebootpatrouilles in de Noordzee. Zij werd toegevoegd aan de negende flottielje onderzeeboten, speciaal opgericht voor de uitgewe ken, buitenlandse onderzeeboten. De Britse kapitein ter zee J.G. Roper voerde het commando over deze kleine vloot. Het personeel van de basis H.M.S. Ambrose werd gehuis vest in een complex bestaande uit een oude jamfabriek, een weeshuis en enkele havenloodsen. Ongerustheid Op 21 juni had de O13 moeten terugkeren van haar eerste Noord- zeepatrouille bij de ingang van het Skagerrak. Luitenant ter zee der 1e klasse J.F. van Dulm, commandant van Hr.Ms. O21: 'We verheugden ons bij voorbaat op het weerzien van de vele goede vrienden. Boven dien verlangden we iets over hun eerste oorlogservaringen te verne men. Toen zij ook de volgende dag niet verscheen, besloop ons een on behaaglijk gevoel van ongerustheid. Het werd avond en nog steeds had de O13 niets van zich laten horen. Wij beseften maar al te goed wat er gebeurd kon zijn, doch hieraan wil den wij niet denken en nog minder, erover spreken.' Op 25 juni 1940 nam de marinestaf in Londen aan dat Hr.Ms. O13 ver loren was gegaan. De Bevelhebber der Zeestrijdkrachten, vice-admi- raal Furstner, maakte op 2 juli met een vertrouwelijke mededeling aan de bemanningen van de oorlogs schepen het verlies bekend: 'Met grote droefaeid bericht ik U hierbij, dat Hr.Ms. 'O13' zo lang over tijd is, dat helaas haar verlies als vaststaand aangenomen moet worden.Toen op 19 juni de boot werd teruggeroe pen heeft zij zich niet gemeld. Zo zijn dan wederom 35 van de dap persten onder ons gevoegd bij de lange lijst van Nederlanders, die in deze, ons tegen onze wil opgedron gen, oorlog het leven lieten.' Door de gebrekkige communi catiemogelijkheden hoorden de nabestaanden in bezet Nederland pas een half jaar later over het lot van hun dierbaren. Eind novem ber 1940 berichtte het Rode Kruis hun dat door tussenkomst van het Internationale Comité van het Rode Kruis te Genève een opgave was ontvangen van militairen der Koninklijke Marine die aan boord van hun schip om het leven waren gekomen. 'Daaronder bevindt zich ook Uw ..(naam, functie en stam boeknummer). Nadere bijzonder heden omtrent oorzaak en plaats van het gebeurde werden helaas tot 37

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 5