Vermiste O13: veel Helderse slachtoffers Matroos Nagelhout: Ik denk dat jullie mij niet weer zullen zien Wout Smit De overlijdensregisters van Den Helder weerspiegelen de drama's die zich tijdens de oorlog hebben afgespeeld. Zelfs ver na de bevrij ding werden nog honderden na men ingeschreven van vermisten. Elke naam staat voor jarenlang verdriet en onzekerheid bij talrijke nabestaanden. Onder de vermis ten die in 1947, 1948 en 1949 in de overlijdensregisters werden bijge schreven, waren ook opvarenden van Hr.Ms. O13. Dit was de eerste van de zes Nederlandse onderzee boten die het slachtoffer werd van de Tweede Wereldoorlog en het langste - 72 jaar - onvindbaar bleef. De O13 was vanuit het Schotse Dundee op patrouille gestuurd naar de ingang van het Skagerrak, maar keerde nooit terug. 'Aangenomen moet worden dat Hr.Ms. 'O13' ten onder is gegaan', zo staat vermeld in het oorlogsdagboek van de mari nestaf. 'Deze boot is op 12 juni uit gezonden voor de eerste kruistocht in de Noordzee en moest op 19 juni de post verlaten om terug te keren naar Dundee, waar zij 21 juni werd verwacht. Er is niets meer van ver nomen...' Aan boord van de verdwenen on derzeeboot waren 34 opvarenden, onder wie drie Britten. Het me rendeel van hen woonde in Den Helder, was getrouwd en/of had kinderen Sommigen waren hier geboren, hadden hier de liefde van hun leven gevonden of waren door de geboorte van hun kinderen met Den Helder verbonden geraakt. Hr.Ms. O13, gebouwd in 1928, lag sinds 29 augustus 1939 in de thuis haven voor groot onderhoud. In april 1940 was ze weer vaarklaar. Wegens de oorlogsdreiging besloot de chef van de marinestaf, vice- admiraal J.Th. Fürstner, op 9 mei 1940 de marine in de hoogste staat van paraatheid te brengen. Toen er 's avonds berichten uit Berlijn Lo Laan wilde na het ongeluk met de O11 zijn contract met de marine verbreken. (Fotocollectie Louis Smit.) kwamen dat een Duitse invasie op handen was, stuurde de comman dant van de marine te Willemsoord, schout-bij-nacht H. Jolles, de O13 naar open zee. Op enkele kilometers buiten de kust van Egmond was de O13 de volgende ochtend getuige van de inval van de Duitsers. Door de periscoop zag commandant E.H. Vorster luchtgevechten boven het vliegveld van Bergen. De O13 kreeg opdracht naar Londen uit te wijken. Onder escorte van de mijnenveger Hr.Ms. Jan van Gelder voer ze naar Engeland. Vanaf 29 mei maakte de O13 vanuit Portsmouth haar eerste oorlogs patrouille in het Engelse Kanaal. Zij moest helpen de schepen te be schermen die bezig waren het Britse expeditieleger uit Duinkerken naar Bordeaux te evacueren. Vlak onder de Franse kust ontmoette de O13 de U9. Dit was het eerste contact van een Nederlandse onderzeeboot met een Duitse. Tot een vuurgevecht Hr.Ms. O13, sinds 19 juni 1940 met 34 man aan boord vermist op de Noordzee. (Archiefdienst OZD.) 36

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 4