voor Indische ouderen, ligt dat an ders; dat wat is beloofd, is uitgeko men. Op 20 september vindt de of ficiële opening plaats. De ambassa deur van Indonesië, mevrouw Retno Marsudi, is aanwezig. Onder elkaar wordt de rijkdom van de Indische cultuur in Nederland sterk beleefd. Nu zit een ieder niet op rijkdom te wachten. De westelijke Waddenzee geeft dit jaar een rijkdom aan mos selzaad prijs. In de laatste week van september is zeven miljoen kilo mosselzaad opgevist. De garnalen zijn eveneens voor het opscheppen. In een vrije economie bepalen vraag en aanbod de prijs. Logisch dat on dernemer Kees Groot niet echt blij is met dit aanbod. De prijs zal dalen. Misschien moeten de mosselzaad vissers in de leer gaan bij de garna- lenvissers. De prijs van een kilootje garnalen nadert de tien euro. Met andere woorden, die zeven miljoen kilo hoeft niet uit de zee te worden gehaald. Broodje garnalen en zakje patat liggen, op de markt, dicht bij elkaar. Daar zal de strijdkreet 'Hoe heter, hoe beter' verstommen. Jan- neke en Hans Kostelijk hebben hun snackkraam overgedaan aan zanger Richard Posthumus en zijn Marjan. Dat wordt ongetwijfeld friet met een lied. Succes is vergankelijk. Zo nekt de financiële crisis reisbureau Toerkoop Arno. De sterk teruglo pende boekingen zijn te klein om het bedrijf te kunnen voortzetten. Dit is geen uitzondering. Het aantal faillissementen blijft stijgen. Veel sterkte! De vraag of de herfst dit jaar vroeg of laat komt, is kort na de officiële datum beantwoord. Op maandag 24 september raast de eerste najaars storm over ons land. Bij ons valt het mee. Wel ligt er een tapijt van nog groene bladeren over de wegen. In de avond van de volgende dag laat de natuur een ander gezicht zien. Achter de duinen schieten bliksem schichten fascinerend boven de wol ken uit, het zwerk rood-oranje kleu rend. Dit spektakel moeten onze voorouders hebben aanschouwd tijdens de slag bij Kijkduin, op 21 augustus 1673, tussen de Engels Franse vloot en de Nederlandse. De herfst kan niet mooier beginnen. 'Hier is het feestje', en niet in Haren. Smiley Teksten moeten niet altijd helemaal serieus worden genomen. In deze stukjes is dat (vaak) wel duidelijk. Toch zijn er teksten en berichten, van anderen, die onopzettelijk kun nen leiden tot boosheid. Hoe moet nu worden aangegeven dat passa ges humoristisch bedoeld zijn? De schrijver moet daarvoor de juiste woorden kiezen, en de lezers? Som migen moeten worden geholpen. Op 19 september 1982, om 11.44 uur, verstuurt de Amerikaanse wetenschapper Scott Fahlman een e-mailtje met het symbooltje - dat bedoeld is voor zijn studenten. Is een boodschap niet helemaal seri eus, dan kan dat symbooltje worden bijgevoegd. Daaruit is hij ontstaan, Smiley, nu dertig jaar oud. Zonder Smiley moet het ook mogelijk zijn u een glimlach of grimlach te ontlok ken. Maar toch, Smiley, van harte gefeliciteerd! 62

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 30