Politici op bezoek Na minister Hillen komen opval lend veel politici naar Den Helder. Van de PvdA partijvoorzitter Hans Spekman en Tweede Kamerlid Je roen Recourt, van de Christen Unie komt Joël Voordewind, van de VVD Uri Rosenthal, Ingrid de Caluwé en Ybeltje Berckmoes, van het CDA Michel Rog; zelfs Nederland Lo kaal is op de politieke markt in de Beatrixstraat te vinden. De kiezer weet hun beloftes inmiddels naar waarde te schatten. Monumenten in alle soorten en maten laten zich daardoor niet afleiden. Indrukwek kende huizen, gebouwen, kerken, molens, zij dromen onverstoorbaar door. Tenminste, als hun monu mentale status onaantastbaar is. En zelfs dan nog. In onze muse umhaven liggen varende monu menten als de zeilbrik Morgenster, de reddingsboten Dorus Rijkers, Prins Hendrik en Johan de Witt, de mijnenveger Hoogeveen, de garna- lenkotter Eems, het lichtschip Texel, de sleepboten Brutus 2 en Y8122 en de botter Ransdorp 28. Zij alle moeten de haven uit, omdat het vuil daaruit wordt gebaggerd. Dat is geen ramp. Het thema van de Open Monumentendag is dit jaar im mers Groen van Toen. Het Helderse groen behoort voor het merendeel tot de aller, allernieuwste geschie denis. Wij moeten het hebben van 'Groen van straks', zoals te lezen is in het gedicht van onze stadsdichter Jack Beneker. Op de 8e september zwaait ook de poort open van de vrijmetselaarsloge Willem Frederik Karel aan de Molengracht 5, gesticht in 1825. Vreemd, gebouwen die wij graag willen behouden, vallen ten prooi aan de slopershamer; gebou wen die mogen verdwijnen, blijven staan. Neem nu de ijsfabriek in de Visbuurt. Tientallen jaren levert zij ijs aan de vissers; zij sluit op 31 december haar deuren. De visafslag levert nu scherfijs. De ijsfabriek is bij nacht en ontijd verzamelplaats van jongeren geworden, die overlast geven. Het gebouw moet en gaat plat; als de centjes geregeld zijn. Het handelen van twee of meer mensen dan wel organisaties sluit zelden naadloos op elkaar aan. De vervanging van de helikopters door Defensie illustreert dit beeldend. De onvolprezen Lynx wordt vervangen door de NH90. Van een geleidelijke vervanging is geen sprake. De Lynx vliegt er in één keer uit, de NH90 komt mondjesmaat beschikbaar. Zijn eerste operationele inzet op een marineschip is pas in 2013 is. Kennelijk leidt dit gemis niet tot vermindering van slagkracht. Klimvallei Slagkracht, daar gaan de politieke partijen ook voor. Die moet in de late avond van 12 september blijken, de dag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De aanloop naar de verkiezingen is langer dan gedacht. Media en voorspellers maken er een waar Grieks drama van. De VVD wint, gevolgd door de PvdA. De uitslag in onze stad wil nog wel eens afwijken van het landelijke gemid delde; op 12 september is dat niet het geval, nou ja. In Huisduinen strijken de liberalen de gebruikelijke bonus op (48% van het totaal aantal stemmen), met vanzelfsprekend Spannende klimvallei bij Mariëndal. het hoogste opkomstpercentage (88,7%). Nieuw daar zijn de stem- toeristen die echter geen roet in het eten gooien. Zij hebben niet alleen de weg naar de stembus gevonden. Ook die naar Mariëndal met de Hel- derse vallei en de klimvallei. Voor ouders een spannend gevoel als hun kinderen acht meter hoog van paal naar paal klauteren. Tot rust komen zij op de uitkijktoren waar Den Hel der zich uitstrekt van de Lange Jaap tot Julianadorp, van de Noordzee tot het wad. Die meneer Henk Jellema heeft meegewerkt aan een onver woestbare bank op die toren. Zij zal die graffiti en erger overleven! Een prima alternatief als toeristen en inwoners niet voor ons strand kie zen, als zij dat niet schoon genoeg vinden. Eindigen als laatste in de verkiezing van het Schoonste Strand van Nederland is een bittere pil, ze ker voor de stichting Strandexploi- tatie Noordkop. Het ontwerp van de nieuwe schouwburg is gepresen teerd. Het is zo verblindend mooi, dat de werkelijkheid geheel uit het oog wordt verloren. Een succesvolle exploitatie is vrijwel ondoenlijk. De verwachte bezoekersstroom lijkt te hoog ingeschat. De horeca-functie op de werf is al meer dan vergeven. De toneeltoren is - in het ontwerp - vakkundig vervaagd. Toch kan het, als wij in dit gebouw de schouw burg, de bibliotheek én het stadhuis onderbrengen. Drie in één, en klaar is 'Kees'. Welke Kees eigenlijk? Sluitingstijden horeca De natuurlijke reactie op de nieuwe sluitingstijden kan niet uitblijven. De cafébazen lopen wekelijks dui zenden euro's mis. De economische wet van alle tijden zal het probleem oplossen: de zwakste bedrijven gaan op de fles en de sterkere profiteren daarvan. Het valt niet mee om fi nanciële belangen van ondernemers en openbare orde en veiligheid har monisch op elkaar af te stemmen. Bij Tjempaka, het wooncomplex 61

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 29