HiBmS *!xig 0*1 if ZomerDromen in het Timorpark. saal is geworden; de muziek vanaf Quelderduyn is overal in de stad te horen. Op zondag benadert Zo merDromen in het Timorpark meer en meer de country lifestyle. Bijna onhelders om jouw buurvrouw daar haar kunst aan de man te zien brengen. Op het strand is het Vlie gerfeest; ook al traditie. De sporters zijn niet vergeten. In Huisduinen is een zware crossrun met uitdagende hindernissen. Voor degenen die niet kunnen kiezen, wacht een hapje en drankje, met muziek op de kade van Willemsoord. Na het weekend herneemt het dagelijks leven zijn normale gang. Daar is hij weer, minister Hillen loopt onze deur bijkans plat, of beter gezegd, die van de Koninklijke Marine. Hij be kijkt het nieuwe patrouilleschip, de Friesland. Daarna Hr. Ms. Johan de Wit en dan confereert hij nog met commandant Ben Bekkering van het NAVO-eskader dat strijdt tegen piraterij. De marine en wij hebben het met hem getroffen. Overigens heeft hij wel 'onze' mariniers aan Vlissingen geschonken. Allal Ben Abdellah Op zondagmiddag de 9e september verwaait deze gedachte. De zee- dijk biedt uitzicht op een modern, sierlijk fregat, dat het Marsdiep opvaart. Onmiskenbaar een schip van ons; kan niet missen. De vlag is echter niet goed zichtbaar; wel het nummer: 615. Dat klopt niet; de gegevens toch maar even na trekken. Het resultaat is een beetje verrassend. Het is een Marokkaans fregat, gebouwd door Damen in Vlissingen. Haar naam is Allal Ben Abdellah. Zo'n schip krijgt niet de naam van een onbeduidend persoon. Het nieuwsarchief uit de jaren 50 geeft duidelijkheid. Hier volgt het achterliggende verhaal. Op 11 september 1953 rijdt sultan Sidi Moelai Mohammed Ben Arafa te paard naar de moskee van Toe- arga. Hij is een marionet van de Franse overheersers. Een maand daarvoor is Mohammed V afgezet. Plots rijdt een auto op de stoet in. Ben Arafa komt met zijn paard ten val, maar blijft ongedeerd. De pleger van de aanslag wordt uit de auto gesleurd en ter plekke doodgeschoten door de lijfwacht. Later blijkt uit politieonderzoek dat die aanslagpleger de 28 jarige huisschilder Allal Ben Abdellah is, uit Rabat. De weerstand tegen de Franse en Spaanse bezetters, en tegen hun marionet-koning Ben Arafa, groeit bij de dag. Ben Arafa moet vluchten en Mohammed V keert in 1955 terug op de troon. Na een jaar, in 1956, is Marokko onafrankelijk. Mohammed V is de grootvader van de huidige koning. De aanslag van Allal Ben Abdellah in 1953 wordt gezien als een hel dendaad. Hij strijdt voor een onaf hankelijk Marokko. Het nieuwste Marokkaanse fregat draagt dus de naam van een man die zijn leven opoffert voor de onafrankelijkheid van zijn land. Behouden vaart! Het Marokkaans fregat Allal Ben Abdellah' op het Marsdiep. 60 ».Tsa— saiD-i,»: am

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 28