Dundee voor een patrouille op de Noordzee en langs de Noorse kust. Sindsdien is zij spoorloos. De boot zou overvaren zijn door de Poolse onderzeeër Wilk; anderen geloven dat een Duits mijnenveld haar fataal is geworden. Het moet mogelijk zijn het wrak op te sporen, de tech niek daarvoor is er. Techniek heeft Jeroen Gmelich in de vingers. Hij is gitaarbouwer en eigenaar van Rijkers Muziek in de Koningstraat. Aan hem is gevraagd een gitaar te bouwen voor de winnaar van het televisieprogramma 'Beste singer- songwriter van Nederland'. Gmelich is geen knutselaar: zo bouwt hij een gitaar voor Guy Flet cher van de Dire Straits. Dan hoor je bij de top. Wij hebben kennelijk zo maar een nazaat van Antonio Stradivari in ons midden. We hebben meer in ons midden. Wat te denken van Stadscafé Flow, daarvoor Effe, aan de Beatrixstraat. Een verrijking voor het stadshart, smaakvol ingericht, modern én gezellig. Zo wordt uitgaan in Den Helder weer leuk. Bibliotheek Die gezelligheid moet in de biblio theek verminderen. Steeds meer mensen lenen elektronische boeken, e-books. De ontwenning van de boekengeur en van het boeken- voelen gaat langzaam, maar zeker. Meer en meer mensen zullen via de digitale snelweg boeken lenen. Het wordt tijd om het Programma van Eisen voor de nieuwe bibliotheek drastisch bij te stellen. School 7 is over een poosje de ideale accom modatie, zonder sloop. En passant, wie weet waarom de bieb moet verhuizen. Wordt de levendigheid van het stadshart daarmee vergroot, of is er onvoldoende ruimte, of is het gebouw gedateerd? En als zij moet verhuizen, waarom dan niet naar Willemsoord? Voor velen een vraag, voor de bibliotheekdirecteur, de gemeente en Zeestad een weet. Overigens, dezelfde vragen, of iets anders geformuleerd, kunnen ge steld worden over de voorgenomen verhuizing van de schouwburg en het stadhuis. Een nieuw stadhuis in het centrum moet levendigheid brengen, en gelijktijdig worden de schouwburg en de bibliotheek uit dat centrum gehaald. Dat valt niet te rijmen. De volksvertegenwoordiger die dit kan uitleggen, verdient een boeken- of theaterbon. De verbre ding van de offshore kade getuigt van meer logica. De werkzaamhe den zullen ruim een jaar in beslag nemen. Gedurende die tijd krijgen de kotters een ligplaats achter de Moormanbrug. Een beetje lastig; niet onoverkomelijk. De visafslag blijft zonder haperen functioneren. Nu is na een voorzichtige start de Zeeverse vismarkt gaan draaien, in een deel van de voormalige visaf- slag. Het assortiment is dit jaar in drukwekkend. Toch dreigt de vis ten gevolge van die kadewerkzaamhe den in rook op te gaan. Goede raad is duur; de oplossing ongetwijfeld ook. Er is een veilige en goed be gaanbare trap aangelegd van de par keerplaats achter de visafslag naar de winkel. Nu opletten of de vis niet te duur wordt betaald. De ruim 140 kilometer tussen Hoek van Holland en Den Helder zijn goed begaanbaar voor de 1.000 deelnemers aan de 54e editie van de Strandzesdaagse. De intocht in Huisduinen op 28 juli is glorieus. Zij dragen de zomer met zich. Naar verluidt is de laatste loper op zondagmorgen met de noorder zon vertrokken. Augustus Eindelijk is hij daar, de zomer! De inwoners zoeken massaal het strand op. Daarnaast is er de hitte van de niet aflatende strijd om een volwaardig ziekenhuis. Het zal duidelijk zijn dat die strijd niet al leen gaat over de kwaliteit van de gezondheidszorg. Ook de boterham is in het geding. Merkwaardig in deze context is het naar buiten tre den van de Alkmaarse specialisten. Op hun Alkmaarse berg gezeten, eisen zij van patiënten naar hen af te reizen. Zij willen 'hun eigen' vlees keuren op hun eigen berg. Dames en heren specialisten, als de berg niet naar Mohammed wil komen, dan moet Mohammed naar de berg gaan. Of Mohammed nu uit Alkmaar komt, of uit Sneek, zal de patiënten worst wezen. Het belang van een compleet ziekenhuis is op bijzondere wijze onderstreept. Een Duitse specialist zit er even naast en laat zijn zwangere patiënte met een gerust hart op vakantie gaan, naar Den Helder. De baby weerlegt de diagnose en aanschouwt in het Gemini-ziekenhuis het levenslicht. Toch moet worden gevreesd dat het herenakkoord, gesloten door de bestuurders van de ziekenhuizen niet ongedaan zal worden gemaakt. Het al dan niet fuseren is achter de schermen verbluffend simpel. Boegbeeld 'Ons' zeilend vrachtschip, de Tres Hombres, is compleet. Zij heeft nu een boegbeeld, klein maar fijn. Zeker, naakt, zoals een boegbeeld betaamt. Het beeld is gebeiteld uit tropisch hardhout, meegebracht van Costa Rica. Meestertimmer- man Lynx Guimond is de schepper. Eerder heeft hij het boegbeeld voor de Morgenster gemaakt. Boeg en boei horen een beetje bij elkaar. Boeien zijn er om veilig te kunnen varen in de kustwateren. Aan het Nieuwe Diep liggen bontgekleurde boeien in opslag; nodig voor snelle vervanging. Die plek is interessant voor bedrijven, of, in de taal van wethouder Kees Visser, "één van de quick-wins." Wel moet nog over eenstemming worden bereikt over de plaats waar de opslag dan moet komen. Misschien wordt het wel een win-winsituatie Vogelaars hebben vaak iets te zoeken in Den Helder. Nu is de zeldzame kortbek- 58

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 26