'De Lage Landen, deelnemer aan de Clipper Round the World Yacht Race op het Marsdiep. 2013. Vlootdagen of marinedagen, zij komen terug. Het is helaas geen vlootshow meer. Het aantal eigen en bezoekende schepen is gering. De demonstraties van de mariniers zijn imponerend. Wel onderstrepen de Götheborg, de supplier Pool Expres en Hr. Ms. De Ruyter de integratie van het leger in de samenleving. Het thema is 'Samen Slagvaardig'. Anderzijds liggen de vier onderzee- ers, keurig naast elkaar afgemeerd, klaar om te worden. Nee, Den Haag, 'Handen af van defensie'. Gevoelens van waardering en te leurstelling wisselen elkaar af. Neem de taptoe, weggestopt tussen kanto ren, en alleen dankzij Tamboers en Pijpers te vinden. En die Belgische frietboer maakt er nu helemaal een potje van. Bezoekers moeten plastic muntjes kopen; een handje vol is nodig voor een half bakje patat. De grote plasmaschermen, verspreid over het terrein, met daarop een pratende admiraal, kunnen het beeld van karigheid niet verhelen. En wie moet nu de schuld krijgen van die verregende zondag? Clipper Race De zomerkermis komt eveneens jaarlijks terug; nu van 6 tot en met 15 juli. De huidige kermisvierder heeft sterk uiteenlopende behoeftes: enerzijds moeten er knuffels te win nen zijn, tot wel anderhalve meter groot, en anderzijds moeten er rad brakende stuntmachines draaien. Waar, o waar is de Hippodrome ge bleven, de Cake Walk, de zweefmo len, de Kop van Jut. De gezellig heid is er wel, rond de kermis, zoals bij Klein Kras, waar Crossfire speelt. Eigenlijk is er geen enkele reden om te zeuren: traditionele evene menten worden rijkelijk aangevuld met nieuwe. Ja, soms lijkt het of er veel mis is in Den Helder, maar er is geen stad die beter evenementen kan organiseren! Zij is dit jaar opge nomen als etappestad in de Clipper Round the World Yacht Race (de Clipper Race), 's werelds langste zeilrace. Evenals de historische klip pers snellen zij over de toppen van de golven, zij het zonder lading. Er doet zelfs een Nederlandse clipper mee, de Lage Landen. Op het Mars diep tonen zij in een korte, onder linge strijd, hun zeilvaardigheid. Over de dijk wordt het feestje "Zie je op de werf" gevierd, het jubile umfeest van ons Marinemuseum. Het is 50 jaar geleden opgericht. Directeur Harry de Bles en 'zijn' vrijwilligers zijn op warme wijze in het zonnetje gezet. Met hun inzet huisvest dit museum anno 2012 een schitterende collectie en vele attrac ties, voor jong en oud. Het mooiste cadeau voor De Bles en de zijnen zal de opknapbeurt van de onderzee boot Tonijn zijn. Over evenementen en feestjes gesproken, niet alles is te pruimen, ondanks sensatie. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Zegt u het maar. Op donderdagavond is er een kamelenrace in de Koningstraat. De stilettorace - u weet wel, onverant woord rennen op naaldhakken - is afgeblazen, omdat de dames beter weten. Voor huiseigenaren die hun pand van de hand willen doen, schijnt de zon nog niet. Desalniettemin, het licht schijnt in de duisternis. In ons gebied, de regio Den Helder en Texel, zijn in april, mei en juni meer huizen verkocht, dan in het jaar daarvoor. In totaal zijn maar liefst 66 woningen van eigenaar gewis seld. De gemiddelde verkoopprijs is gezakt tot 151.000; een daling met 2,3%. Verhuizen is al lang niet meer leuk. In veel gevallen is 'blijven zit ten waar je zit' zo slecht nog niet. Het moet wel kunnen. Aftreken en nieuwbouw op eigen erf komt ook onder handbereik. Firma Veerhuis uit Volendam heeft bouwen met piepschuim ontwikkeld. Een gerie felijk en optimaal geïsoleerd huis voor een zacht prijsje. Mensen met courage zullen de stap nemen, een kwestie van tijd. O 13 Tijd geeft geen antwoord op alle vragen. Vragen over de laatste verdwenen onderzeeër geven aanleiding tot het maken van een documentaire 'Still on Patrol'. Op twaalf juni 1940 vertrok Hr. Ms. Onderzeeboot O13 uit het Schotse 57

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 25