Hedendaagse Historische Voorvallen Willem van der Paard Götheborg Meer veerkracht toont de Göthe borg. Op 5 juli doet dit indrukwek kend schip - een replica van een Oost-Indiëvaarder die in het jaar 1745 zinkt in de haven van Goten- burg - onze stad aan. Veel replica's zijn niet of nauwelijks zeewaardig; zij wel. In 1999 maakt ze een reis naar China. Tijdens de marinedagen grijpen velen de kans om haar te bewonderen. Op zondag de 8e juli kiest zij het ruime sop, op weg naar de havenfeesten in Brest. Gelukkig is het een afscheid voor korte tijd, want de Götheborg is volgend jaar van de partij, bij Sail DENHELDER De 'Götheborg' in de Nieuwe Haven, Den Helder. Juli Begin juli kijkt de kloof tussen de lokale politiek en haar inwoners ons gapend aan. De financiële cri sis wordt in steeds bredere kring voelbaar én zichtbaar. Het Rijk draait de geldkraan voor de ge meenten dichter en dichter. Dan is het tijd voor de gemeenteraad om voor zijn burgers in de bres te springen, om de pijn te verzachten. Maar wat doen de volksvertegen woordigers? Zij strijden maanden binnen vier muren, tegen elkaar, voor of tegen een nieuw stadhuis, en niet op een doorzichtige manier. De vraag is niet of een nieuw stadhuis in deze tijd wel of niet maatschap pelijk aanvaardbaar is. Welnee, het gaat over kosten, huren, sloop Postkantoor en NS-station, hinder voor de direct omwonenden, enz. Zelfs de oppositie heeft de maat schappelijke realiteit uit het oog verloren. Haar cijfers zijn niet te volgen, nog voor leken, noch voor rekenmeesters. Vervreemding van de kiezers kan ernstige vormen aan nemen. In De Schooten is eveneens sprake van vervreemding, maar dan in andere zin. De katholieken zijn genoodzaakt de Vredeskerk van de hand te doen. De protestanten ne men haar over. Nu niet als in de tijd van de Beeldenstorm, maar met een keurige akte van eigendom. Avalon Vrouwenhulpverlening is eveneens zonder strijd ten onder gegaan. De hulp aan vrouwen, met eigen acti viteiten en een eigen methodiek, is ten einde: geen geld, klaar, over en uit. Zonder slag of stoot. Het Inter nationale Vrouwencentrum (IVC) krijgt een grijpstuiver extra om nog iets te redden. Een weggemoffelde taptoe. (Foto's Willem van der Paard.) 56

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 24