niemand kent den ander, wonder lijke situaties doen zich voor.' Aldus de uit Oosterend afcomstige schoolmeester D.L. Daalder (1936). 4) Liefdadigheid De zesde (en laatste) druk van het boek van de 17e eeuwse Texelse dominee verschijnt nog in 1805. En daarna kantelt het beeld. Hoe róóms was de goede bisschop eigenlijk? O, bisschop schoon 't niet ligt (gauw) een Heilige vertrouw Gij zijt een Heilige, dien 'k haast aanbidden zou; Eén daad van minzaamheid, van weldoen was Uw leven Uw liefde heeft U de naam, de onsterflijkheid gegeven. Zo dichtte in 1849 dominee Petrus Augustus de Genestet (1829-1861) in een ontzettend lang gedicht 'De Sint Nicolaasavond'. Een verontschuldiging is 't eigenlijk dat hij, een protestantse predikant, de Sinterklaasviering 'bezingt'. Ac- coord, hij is bepaald niet orthodox, rechtzinnig. Als remonstrant ei genlijk vrijzinnig. Maar toch. Er is iets met die viering waar hij méér moeite mee heeft: 'Want lieve hoorders, is 't niet kannibaalsch en wreed dat men op zulk een feest 't hong'rig volk vergeet, Dat met een ziek'lijk oog koomt op uw lekkers azen en met zijn bleeken neus kleeft aan de winkelglazen.' Er is een plaatje bijgetekend waarop te zien is hoe rijke kinderen 't voor 't uitzoeken hebben aan de toonbank, terwijl buiten een paar armoedzaai ers voor de winkeldeur toekijken. Hoe totaal anders beschreef onze grote Nicolaas Beets (1814-1903) zo'n tafereel zo'n tien jaar eerder (1839) in zijn Camera Obscura. 5) 'Ik stond een ogenblik stil en verlus tigde mij in de belangstelling dier straatjongens, die waarschijnlijk geen beter aandeel in de genoegens van Sint Nicolaas zouden hebben dan dat zij (voor 't kelderraam van de koekebakker) de lekkernijen za gen toebereiden die hun begunstig- der broederen gelukkig, of, zooals maltentige menschen beweren, ziek zouden maken.' Dus: Gelukkig maar als je arm bent, dan raakt je maag niet van streek bij zoveel lekkers. Beets collega ds. J.B. Hasebroek (1812-1896) maakte 't eigenlijk nog bonter. Die had ongeveer in dezelf de tijd (1838) een Sint Nicolaas ver haal geschreven waarin hij eveneens een groepje arme kinderen voor een welgevulde etalage beschrijft: 'Zij stonden, bij eenen felle koude, in lompen gekleed, op de steenen maar toch konden zij van het aan lokkelijk gezigt niet scheiden wat mij 't meeste trof was dat er in hunnen toon geen zweem van spijt of ontevredenheid was. Zij zagen kinderen van hunnen leeftijd bin nengaan en met volle handen te- rugkeeren; geen gemor kwam over hunne lippen Zóó waren zij het reeds gewoon geworden, de kinde ren der rijken als andere wezens te beschouwen 6) Ds. Hasebroek, evenals ds. Beets een orthodox protestant, bleef van gevoelen dat de standen door God gewild waren. Maar daarom had hij nog wel intens medelijden met de armen. Gelukkig had de kerk de armenzorg (diaconie). En het Sint Nicolaasfeest was een goede gelegenheid voor de rijken eens wat extra's te doen voor de armen. Maar verder kwam men toen nog niet. Ds. HaverSchmidt over Sint Nicolaas Ook de predikant Francois Haver- Schmidt, meer bekend geworden als de dichter Piet Paaltjens, die zeer begaan was met de armen, zag niet hoe die afzichtelijke armoede te veranderen zou zijn. In zijn Hel- derse periode (1862-'64) heeft ds. HaverSchmidt een spreekbeurt ge houden op vrijdag 4 december 1863 voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Maar over de tegenstelling rijk - arm spreekt hij wijselijk niet. Het Uitzoeken aan de toonbank. Illustratie door Carl Sierig bij P.A. de Génestet 'Een Sint- Nicolaasavond'. In: Eerste gedichten, 1878. 54

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 22