De Statenbijbel is gedrukt door Hendrik en Jacob Keur te Dordrecht, op het linker blad staat een deel van het handgeschreven familieregister Castricum. verzorgen die nauw aansloot bij de grondteksten in het Hebreeuws en het Grieks. De naam Statenvertaling verwijst naar de opdrachtgever. Tot dan toe werd er gebruikgemaakt van verschillende vertalingen, waaron der de Bijbelvertaling van Maarten Luther in het Hoogduits. Deze werd echter als een lutherse interpretatie beschouwd. Er waren al eerder Bij bels in het Nederlands verschenen, maar dat waren vertalingen van vertalingen en vaak incompleet. De synode achtte het nodig dat er een goede vertaling kwam die zo dicht mogelijk bij de brontalen lag. Voor het Oude Testament zijn dit Hebreeuws en Aramees, voor het Nieuwe Testament is dit Grieks. De Staten-Generaal ging in 1626 ak koord. In 1635 was de Statenverta ling gereed en kon het drukken beginnen. In 1637 werd het eerste exemplaar plechtig aangeboden aan de Staten-Generaal. Ieder exem plaar moest geautoriseerd worden door de Staten-Generaal. De bijbel werd uitgegeven door de weduwe en erfgenamen van Hillebrand Jacobsz. Van Wouw te Den Haag. Uitgeverij en drukkerij van Wouw kreeg het alleenrecht van uitgave en druk voor een periode van vijftien jaar. Amsterdamse drukkers waren het niet eens met dit monopolie en beschermd door de burgemeester maakten zij nadrukken. Dit werd al spoedig nagevolgd door drukkers in andere steden. Tussen 1637 en 1657 werden in totaal ruim een half mil joen exemplaren gedrukt. Behalve op religieus terrein heeft de Statenbijbel ook op taalkundig en politiek terrein een niet te on derschatten betekenis. De taal van de Statenbijbel vormt de grondslag voor het Standaardnederlands dat zich in de 17e eeuw heeft ontwik keld. Daarbij was het belangrijk voor de culturele eenwording van Nederland. Keurbijbels De Statenbijbel van de familie Cas tricum is een Statenvertaling ge drukt door Hendrik en Jacob Keur te Dordrecht (de derde drukkersge neratie Keur). Namelijk, het Oude Testament in 1741 en het Nieuwe Testament in 1744. Dordrecht was de bakermat van het later zo be roemd geworden drukkersgeslacht Keur. Grondlegger van het bedrijf was Jacob Braat met de drukkerij: "In de Werckende Hoop" aan de Lange Breestraat te Dordrecht. Zijn stiefzonen Jacob en Hendrik Keur volgden hem in het jaar 1660 op, de eerste generatie. Niet veel later werd de eerste Statenbijbel onder de naam Keur uitgegeven. Daarna zou de familie van vader op zoon meer dan honderdjaar uitsluitend bijbels en psalmboeken drukken. In de eer ste perioden werkten zij nog samen met andere drukkerijen, waaronder Marcus Doornick te Amsterdam. De Statenbijbel is voorzien van platen die gedrukt werden met koperplaten. 50

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 18