De Statenbijbel van de familie Castricum Rens Schendelaar Lang werd verondersteld dat de luidklok in het torentje van de Huisduinerkerk het laatste voor werp is dat uit de oude historie behouden is gebleven. De klok werd in 1537 gegoten door Goe- bel Sael, de eerste klokken- en geschutgieter van Amsterdam. Omdat de Huisduiners tijdens de diverse overstromingen van hun dorp telkens de klok uit de toren hebben gehaald en in veiligheid brachten is de klok behouden. Zo kon bij elke herbouw van de kerk de klok weer in de nok van de nieuwe toren opgehangen worden. Totdat ik in het voorjaar een vriendelijke E-mail kreeg van Fineke van Driel- Nieuwenhuis, vrijwilligster bij het Statenbijbelmuseum te Leerdam. Via mijn achterneef Frans Vriendjes was Fineke geattendeerd op de Hel- derse Historische Vereniging. Oude Statenbijbel De e-mail veraste mij met het be richt dat in het Statenbijbelmuseum te Leerdam een grote Statenbijbel uit 1741-1744 aanwezig is die in het bezit geweest is van het Helderse commandeursgeslacht Castricum. Hoe weten we dit? Voorin en ach terin staat een handgeschreven geslachtsregister met vele familieno tities. De oudste is de geboorte van Meijndert Jansz Speijcker, geboren in het jaar "onses Heeren 1659 den 23 Februarij op een sondagh de klock 6 ure". Het register ein digt met de aantekening dat op 15 augustus 1832 te Omoa in Nieuw- Spanje (Honduras) is overleden: "Abraham Jansz Kastricum, oud sijnde 28 jaar 7 maant". Kortom, de Statenbijbel is niet alleen van grote historische waarde, het bevat daar bij nog ruim honderdzeventig jaar genealogische gegevens die door de familie is bijgehouden. In de Statenbijbel worden meerdere Helderse commandeur-families genoemd als ook een aantekening dat het schip van Claas Castricum is vergaan op 11 oktober 1777 te Statenhoek. De notitie staat vermeld bij het overlijden in december 1780 van zijn dertigjarige vrouw Barber Sijmons Walig, de moeder van zijn kinderen Jan en Susanna Castricum: "Zijnde haar man Claas Kastricum in 't jaar 1777, 11 October, zijn schip 10 mijl beoosten Statenhoek in 't westijs gebleven, zijnde daar met groote 200 man aan lant geko men, daar weijnige van bij de wil den (Eskimo's) gekomen en teregt gekomen zijn, dog de overige tot heden geen berigten". Het tragische verhaal van Claas Jansz. Castricum is al meerdere ke ren beschreven. Claas die met zijn schip De Wisselvalligheid op 19 april 1777 naar Arctische wateren vertrokken was, raakte in augustus van dat jaar met nog een aantal Groenlandvaarders muurvast in het ijs. Schip na schip werd door het ijs verbrijzeld en tenslotte had Claas Kastrikum 286 man aan boord, aftxmstig van zes verbrijzelde sche pen. Op 11 oktober begaf ook De Wisselvalligheid het en stonden alle schepelingen op de schotsen. Na enkele dagen besloten 230 man de tocht over het ijs naar Groenland te wagen, ongeveer veertig man slaagden daar in. Vermoedelijk heeft Claas Jansz. Kastricum even eens een poging gedaan om naar de vaste wal te komen, maar van hem is nooit meer iets vernomen. Zijn naam leeft wel voort, in de Helderse woonwijk de Schooten is de Klaas Casterkomstraat naar hem vernoemd (Castricum werd ook als Casterkom respectievelijk Kaster- kum geschreven). Van zijn vader commandeur Jan Klaasz. Castricum (1713-1775) en moeder Martje Aerjens Strops (1707-1775) bevinden zich de graf stenen naast elkaar op de Helderse begraafplaats. Op korte afstand bevindt zich de grafsteen van zijn vrouw Barber Walig (1750-1780). Bijzonder is dat de achterzijde van deze steen dient als grafsteen van zijn dochter Susanna Castricum (1777-1819). Nederlandstalige Bijbelvertaling Vanaf het begin van de Nederlandse Staat (1572) was er een intensieve bemoeienis van de overheid met de protestantse kerk. Met onder ander de Statenvertaling (of Statenbijbel) beoogde zij meer eenheid in de ze ven Nederlandse gewesten te berei ken. De opdracht voor de vertaling werd door de Staten-Generaal gege ven. Van 13 november 1618 tot 30 mei 1619 kwam op last van de Sta- ten-Generaal een Nationale Synode (is kerkelijke vergadering) te Dor drecht bijeen om kerkelijke twisten op te lossen. Daar werd besloten om een nieuwe Bijbelvertaling te De Statenbijbel van het Helderse commandeursgeslacht Castricum. 49

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 17